Butelka wielorazowa – jaka bedzie najlepsza

Wydawać by się mogło, że drobna decyzja pojedynczego człowieka ma niewielki wpływ na środowisko naturalne. Tymczasem nawet zmiana jednego nawyku może pozytywnie oddziaływać na naszą planetę. Ekolodzy zachęcają m.in. do zamiany butelek plastikowych na modele wielokrotnego użytku, w celu ograniczenia zużycia sztucznych surowców. Jaką zatem butelkę najlepiej wybrać?

Czym są butelki ekologiczne?

Butelki ekologiczne to zasadniczo wszystkie ich modele, które można wykorzystywać wielokrotnie. Są to między innymi butelki szklane, z filtrem oraz różnego rodzaju bidony. Butelki ekologiczne występują obecnie na rynku w wielu wariantach, dlatego każdy miłośnik ekologii zapewne znajdzie coś dla siebie. Dużym plusem jest również fakt, iż można je znaleźć w większości sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Ponadto butelki tego typu są bardzo poręczne, co sprawia, że śmiało możemy je wykorzystywać podczas podróży czy treningu, ale również w pracy i na uczelni. Poniżej przedstawiamy kilka wariantów, w jakich dostępne są butelki ekologiczne.

Butelki z filtrem

Butelki z filtrem to jedne z najpopularniejszych oraz najłatwiej dostępnych butelek na polskim rynku. Można je kupić w wielu rozmiarach, dlatego bez problemu optymalnie dopasujemy je do swoich bieżących potrzeb. Do zestawu załączony jest zazwyczaj filtr, który należy wymieniać co miesiąc. Tego rodzaju butelki ekologiczne najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego wolnego od szkodliwego bisfenolu. Elastyczny materiał umożliwia delikatne ściskanie butelki podczas picia. Ponadto, są one bardzo lekkie, przez co po napełnieniu wodą nie stanowią dodatkowego obciążenia. Może się zdarzyć, że tego rodzaju pojemniki na wodę będą delikatnie przeciekać, co jednak można zniwelować przez samodzielne zamontowanie uszczelek wokół filtra.

Butelki wykonane ze szkła

Tego typu butelki są najczęściej produkowane ze szkła borowo-krzemowego lub innego rodzaju, który musi jednak wykazywać sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Butelki szklane mogą być nieco cięższe niż te wykonane z plastiku, przez co zniechęcają wielu klientów. Okazuje się jednak, że jeśli dobierzemy odpowiedni rodzaj, będziemy mogli cieszyć się ich lekkością i jednocześnie dosyć dużą pojemnością. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość mycia w zmywarce, przez co zyskujemy gwarancję, że zawsze będą dokładnie umyte i wyparzone. Jeśli chodzi o nakrętki na butelki szklane, są one najczęściej wykonywane ze stali szlachetnej lub dobrej jakości plastiku. Większość z nich również można myć w zmywarce. Jeśli zatem zależy nam na niepowtarzalnym designie, warto zdecydować się na zindywidualizowane nakrętki na butelki szklane.

Zwykły bidon

Większości z nas bidon na wodę kojarzy się z kolorowym pojemnikiem przypinanym do ramy roweru podczas dłuższych wycieczek. Jednak współcześnie, producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych rozwiązań, dzięki którym bidon będzie modnym dodatkiem do codziennego outfitu. Na rynku możemy znaleźć między innymi wersję ze słomką, którą można zgiąć, aby nie przeciekała, efektowne zakrętki oraz butelki o bardzo nietypowych kształtach, kolorach i printach. Ponadto każdy może znaleźć bidon na wodę o pojemności, która najbardziej mu odpowiada. Jeśli szukamy czegoś dla dzieci, odpowiednie będą mniejsze bidony o kolorowym designie.

Ochrona środowiska staje się w ostatnim czasie bardzo modna. Przykładowo wiele osób na co dzień korzysta z wielorazowych butelek na wodę. Pomimo iż z pozoru jest to nieistotny nawyk, na większą skalę może mieć kluczowe znaczenie dla naszej planety.