Co kazdy kelner powinien wiedziec o podawaniu wina

Praca kelnera, choć może wydawać się, że nie wymaga wyspecjalizowanych umiejętności, wymaga wiedzy z zakresu tego, jak nakrywać do stołu, jak podawać określone dania czy napoje oraz jakich elementów zastawy do tego używać. Zawód kelnera wymaga więc wysokich kompetencji kulturowych. Jeśli chcesz rozwijać się w tym kierunku, najlepszą inwestycją może być podjęcie kursu kelnerskiego.

Jaką wiedzę powinien posiadać kelner z zakresu nalewania wina? 

Kelner powinien znać kartę win dostępnych w lokalu. Dzięki temu zapytany przez gościa, jakie wino mógłby polecić z konkretnej kategorii, będzie mógł udzielić mu wyczerpującej odpowiedzi. Warto zatem studiować kartę oraz, co ważne, znać (również z degustacji) wszystkie trunki – dzięki temu będzie w stanie zarekomendować odpowiedni gatunek do dania lub preferencji gości, co pozytywnie wpłynie na odbiór wizerunku restauracji w oczach klienta.

Profesjonalne podawanie winno powinno przebiegać wedle określonego schematu w oparciu o kilka podstawowych zasad,  z którymi można zapoznać się na kursach kelnerskichPierwsza z nich odnosi się do tego, że jeśli podajemy danemu klientowi kilka rodzajów wina, to zaczynamy od wina młodszego i stopniowo przechodzimy do najstarszego. Dzięki tej zasadzie kelnerstwa klient będzie mógł powoli przełamywać smaki win i na pewno odpowiednio je doceni.

Na kursach kelnerskich dowiemy się także, że wina białe zawsze podajemy przed czerwonymi a wina wytrawne przed słodkimi. Gdybyśmy wypróbowali najpierw wino słodkie, a później wytrawne, to wydawałoby się ono wyjątkowo gorzkie i cierpkie.

Jak należy podać wino klientowi? 

Po zamówieniu przez gości konkretnego wina, kelner, powinien zjawić się z nim przy stoliku gości i przy nich otworzyć butelkę – na ich stole bądź przy własnym dodatkowym stoliku na kółkach. Warto także zadbać o to, aby kelner posiadał wysokiej klasy sprzęt umożliwiający otwarcie wina, świetnie sprawdzi się tutaj korkociąg, wyposażony w dźwignię, nożyk oraz rączkę. Następnie należy serwetką (najbardziej elegancka będzie biała) przetrzeć szyjkę butelki. Dalej trzeba wyjąć korek i postawić go na talerzyku postawionym uprzednio na stoliku gości. Następnie zgodnie z zasadami kelnerstwa należy nalać niewielką ilość wina do lampki, aby umożliwić gościom degustację wina. Następnie czekamy na opinię gości czy wino im posmakowało, czy też decydują się na coś innego. Jeśli wybierają zaproponowane przez nas wino, to nalewamy je do lampek i jeśli klienci zamówili całą butelkę, to zostawiamy ją na stoliku, a jeśli tylko po lampce, to zabieramy ponownie za bar.

Jak widać, pozornie prosta czynność podawania wina w istocie jest dość złożonym procesem, który wymaga wielu czynności wykonanych w odpowiedniej kolejności. Nieocenionym treningiem dla umiejętności i wiedzy z zakresu obsługi gości jest kurs kelnerski, który pozwala ubiegać się o pracę nawet w bardzo wyszukanych restauracjach.

Źródło: msbis.com – szkolenia barmanów