Co ma wplyw na atmosfere w hostelu

Wynajęcie miejsca w hostelu to okazja do poznania ludzi z całego świata, zbudowania relacji i znalezienia inspiracji na kolejną podróż. Co tworzy atmosferę hostelu i kto za nią odpowiada?

Atmosfera w hostelu – co ma na nią wpływ?

Determinującą siłę w budowaniu atmosfery mają ludzie i ich zachowania. Problematyka atmosfery dotyczy samego definiowania – dla jednych dobrą i pożądaną atmosferą będzie udział w zorganizowanej zabawie tanecznej, dla drugich – możliwość relaksu i wyciszenia. Z tego powodu na rynku dostępne są hostele różnych kategorii, które ułatwiają znalezienie najbardziej odpowiedniego noclegu. Różnice są dostrzegalne przede wszystkim poza granicami Polski, gdzie poszczególne hostele klasyfikują się pod konkretnymi rodzajami, np. „party”, „budget” czy „boutique”. Dzięki temu osoba podróżująca może wcześniej dowiedzieć się, do jakiego miejsca trafi i co będzie priorytetem – niska cena, zabawa czy może oryginalne, awangardowe wnętrze? Hostele w Warszawie również są bardzo zróżnicowane. Przyjazd do stolicy może koncentrować się na całodniowym zwiedzaniu miasta i nocnym wypoczynku albo na całodobowym nawiązywaniu nowych znajomości i udziale w spotkaniach towarzyskich. Zanim ocenimy atmosferę danego hostelu, musimy sprecyzować swoje oczekiwania, wymagania oraz potrzeby, z jakimi wiąże się korzystanie z tej formy noclegu.

Hostel w Warszawie – podstawowe zasady wpływające na atmosferę miejsca

Hostele w Warszawie są okazją do poznania ludzi z całego świata, gdyż zatrzymują się w nich nie tylko Polacy, ale również podróżni z Europy, Azji, Afryki czy Ameryki. Każda narodowość to inna kultura i mentalność ludzi. Istnieją jednak pewne uniwersalne wskazówki, które można zastosować po to, by w hostelu panowała atmosfera w pełni komfortowa dla wszystkich mieszkańców. Należą do nich: utrzymanie porządku, zachowanie higieny i dyskrecja.

Każdy hostel w Warszawie i w innych miastach pozostaje przestrzenią wspólną. Wyrzucanie swoich rzeczy z plecaka lub walizki ma wpływ na estetykę miejsca, a jeżeli hostelowe pokoje są niewielkie, szybko może spowodować również duży bałagan. Często jest to powód do irytacji, złości i sporów między ludźmi. Nawet jeśli kłótnie wybuchają między dwoma osobami, w rzeczywistości oddziałują na każdą osobę w pokoju. Podobnie jest oczywiście z higieną. Szybki prysznic i mycie zębów są, z jednej strony konieczne, z drugiej wystarczające, gdyż nie powinno się zbyt długo zajmować wspólnej łazienki. Dyskrecja jest z kolei jedną z najważniejszych zasad savoir-vivre. Wielogodzinne rozmowy przez telefon czy głośne słuchanie muzyki, kiedy ktoś obok właśnie położył się spać, to lekceważenie współlokatorów i kolejny powód do kłótni.

Architektura, styl, oświetlenie

Chociaż o atmosferze decydują głównie ludzie, to architektura i sposób organizacji przestrzeni mają duże znaczenie. Podstawowym aspektem jest funkcjonalność i estetyka budowana na bazie dekoracji czy oświetlenia. Ciepłą i przyjemną atmosferę może stworzyć zastosowanie różnych punktów świetlnych, zamiast jednego, górnego oświetlenia. Popularnym elementem dekoracyjnym są natomiast rośliny – działają relaksacyjnie, niezależnie od stylu wnętrza.

Poszczególne hostele różnią się wystrojem, charakterystyką, lokalizacją czy funkcjonalnością, ale kluczem do dobrej atmosfery jest zawsze uwzględnianie potrzeb drugiej osoby.