stomatologia mikroskopowa

Stomatologia należy do prężnie rozwijających się dziedzin medycyny, w której często wdrażane są nowoczesne metody leczenia i profilaktyki, także wiążące się z techniką. W artykule tym wyjaśniamy, czym jest stomatologia mikroskopowa.

Jednym z urządzeń, które zostały wykorzystane w stomatologii jest mikroskop stomatologiczny, dzięki któremu stało się możliwe rozwiązanie wielu problemów. Stomatologia mikroskopowa pozwala na szerokie możliwości diagnozowania oraz daje szanse na zastosowanie odpowiednich metod leczenia w gabinetach stomatologicznych. Często bowiem to, czego stomatolog nie jest w stanie dostrzec tak zwanym gołym okiem, a nawet z pomocą lupy, może z powodzeniem zostać zdiagnozowane z wykorzystaniem nowoczesnych mikroskopów stomatologicznych. W szczególnie trudnych przypadkach wykorzystanie stomatologii mikroskopowej jest wręcz niezbędne.

Kiedy znajduje zastosowanie mikroskop stomatologiczny?

Stomatologia mikroskopowa jest wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu kanałowym zębów, ponieważ umożliwia dentyście dokonanie wnikliwego oglądu stanu chorego zęba, aż po jego najgłębiej położone struktury. Prywatne gabinety dentystyczne coraz częściej wykorzystują mikroskopy stomatologiczne również w chirurgii stomatologicznej, w profilaktyce stomatologicznej, a także w leczeniu chorób przyzębia czy dziąseł.

Dzięki zastosowaniu w stomatologii mikroskopu, stało się możliwe zlokalizowanie, a także dokładne opracowanie wszystkich kanałów zęba oraz ich bocznych odgałęzień. Stomatolog może dokładnie oczyścić, a także szczelnie wypełnić tak zdiagnozowany ząb, co może eliminować konieczność ekstrakcji zęba.

Warto przy tym pamiętać, iż utrata nawet jednego zęba wywiera wpływ na strukturę całej szczęki, a także powoduje konieczność uzupełniania braków, na przykład przy pomocy implantów zębowych. Dzięki stomatologii mikroskopowej, ząb ma szansę zostać skutecznie wyleczony, bez konieczności wykonywania zdjęcia rentgenowskiego zębów.

Szerokie zastosowanie stomatologii mikroskopowej

Stomatologia mikroskopowa pozwala również na:

  • wykonanie resekcji wierzchołków korzeni zębów
  • ogląd i zrewidowanie ran poekstrakcyjnych
  • zlokalizowanie wszelkich fragmentów złamanych zębów
  • dokładne zdiagnozowanie nawet najmniejszych zmian, jakie zachodzą w jamie ustnej
  • precyzyjne zlokalizowanie próchnicy oraz oczyszczenie chorego zęba jedynie z tkanki, która została przez nią zaatakowana
  • uniknięcie powikłań, do jakich należą uszkodzenie kości oraz struktur korzenia zęba
  • naprawę powikłań dokonanych, jak na przykład usunięcie złamanych narzędzi
  • dokładne przygotowanie zębów pod założenie licówek, koron lub mostów

Stomatologia mikroskopowa jest wskazana szczególnie w przypadku zębów anatomicznie nietypowych, posiadających zakrzywione korzenie. Dzięki niej stomatolog widzi wszelkie nieprawidłowości, nawet te, które znajdują się we wczesnym stadium ich powstawania.

Komfort dla pacjenta i lekarza

Stomatologia mikroskopowa pozwala na dokładne diagnozowanie problemów stomatologicznych, wpływa również na poczucie komfortu dentysty, który dokładnie oświetla oraz powiększa obszar zabiegowy. Pacjent ma podane znieczulenie miejscowe oraz znajduje się w pozycji leżącej.

Cena leczenia stomatologicznego pod mikroskopem zależy od stopnia skomplikowania zabiegu, rodzaju leczenia, a w przypadku endodoncji, od liczby kanałów zębowych, które kwalifikują się do wyleczenia. Zdarza się, iż dzięki stomatologii mikroskopowej problem może zostać rozwiązany w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny i implantologiczny