Dieta jako sposob zycia – nowoczesne podejscie do tematyki zywienia

W dzisiejszych czasach dieta nie jest utożsamiana wyłącznie ze sposobem na redukcję masy ciała. Dla wielu ludzi zdrowe odżywianie (lub konkretny sposób żywienia) staje się sposobem na życie. Coraz głośniej mówi się o pozytywnych aspektach racjonalnego odżywiania, które nie tylko zapobiega chorobom (w tym otyłości czy cukrzycy), ale także gwarantuje dobre samopoczucie na co dzień. Wybrana metoda żywienia wpływa także w znacznym stopniu na nasz styl życia, co powoduje powstawanie nowych wyzwań dla dietetyków i osób kształcących się do wykonywania tego zawodu.

Holistyczne podejście do żywienia

Redukcja wagi jest najczęściej pozytywnym efektem ubocznym zmiany stylu życia. Motywacją dążenia do wprowadzenia innych nawyków żywieniowych powinny być: lepsze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, odkrycie potencjału własnego ciała czy dobre samopoczucie. Choć istnieje mnóstwo odmian diet, najczęściej dziś polecanym jest po prostu holistyczne podejście do żywienia, które kładzie nacisk na spożywanie regularnych posiłków bogatych w wartości odżywcze i systematyczne uprawianie sportu. Do gotowania wykorzystuje się składniki naturalne, odchodzi się natomiast od używania substancji, tj. barwniki, konserwanty, spulchniacze, a także cukier czy tłuszcze trans. Unika się również produktów wysokoprzetworzonych.

Trendy we współczesnej dietetyce

Jednocześnie obok holistycznego podejścia do tematyki żywienia, pojawia się coraz więcej niestandardowych diet, które zmieniają nie tylko sposób odżywiania, ale i styl życia.

Jednym z przykładów jest znana wszystkim dieta wegańska. Choć nie jest to dieta nowa, z pewnością zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Wbrew obiegowym opiniom dieta wykluczająca produkty odzwierzęce może być dietą zapewniającą wszystkie potrzebne człowiekowi wartości odżywcze. Wśród zalet weganizmu wskazuje się nie tylko korzyści zdrowotne, ale także pozytywny wpływ na środowisko. Niektórzy podkreślają też jej walory moralne. Osoby stosujące tę dietę bardzo często dostosowują do niej swój styl życia – rezygnują z ubrań i akcesoriów wykonanych z materiałów takich jak wełna lub skóra oraz z kosmetyków testowanych na zwierzętach. Do popularnych ostatnio diet wykluczających spożywanie pewnych pokarmów zwierzęcych lub odzwierzęcych i w znacznym stopniu wpływających na sposób życia należą także:

  • semiwegetarianizm,
  • wegetarianizm,
  • peskatarianizm,
  • frutarianizm,
  • freeganizm.

Kolejnym trendem we współczesnej dietetyce jest kontrowersyjna dieta ketogeniczna, która opiera się na produktach o dużej zawartości tłuszczu i bardzo małej ilości węglowodanów (zazwyczaj poniżej 20 gramów na dobę). Organizm wprowadzany jest w stan nazywany ketozą, co powoduje konwersję tłuszczu na energię. Ze względu na swoje liczne restrykcje, dieta w znaczny sposób może utrudniać utrzymanie dotychczasowego stylu życia.

Spotkać się można także z różnymi dietami, których zadaniem jest leczenie lub zapobieganie wybranym chorobom. Do najpopularniejszych należą m.in. dieta w insulinooporności, dieta antynowotworowa czy ubogoresztkowa.

Integracja żywienia i stylu życia

Dieta jest tak ważnym elementem naszej codzienności, że bardzo często wpływa na sposób życia. Ciekawym zjawiskiem jest także coraz większe zainteresowanie studiami na kierunku dietetyka. Choroby wywoływane przez nieprawidłowy sposób odżywiania, epidemia otyłości czy świadomość społeczeństwa dotycząca odżywiania się powodują, że przed specjalistami powstają nowe wyzwania. Dietetyka to interesujący i interdyscyplinarny kierunek kształcenia łączący nauki medyczne, psychologię, technologię żywności, biochemię, farmakologię i inne.

Wpływ wybranej metody odżywiania się na nasz codzienny styl życia jest duży. Jeśli chcemy świadomie wpływać na własne zdrowie, wybór odpowiedniej diety jest kluczowy. Z całą pewnością wpłynie on na nasz sposób życia, dlatego wybór diety powinien być przemyślany, a najlepiej – skonsultowany z dietetykiem.

Źródło: wsr.edu.pl – fizjoterapia