betonowa fontanna ogrodowa

Tempo dzisiejszego życia stale przyśpiesza. W miastach robi się tłoczno, a codzienności towarzyszą hałas i zgiełk. Ceny nieruchomości w większych aglomeracjach również nie napawają optymizmem potencjalnych nabywców. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup lub budowę domu wolnostojącego, najczęściej z ogrodem, który jest synonimem kontaktu z naturą oraz sielskiej przestrzeni dedykowanej relaksowi. Zagospodarowanie przestrzeni ogrodu to spore wyzwanie. My ludzie, zamiłowanie do estetyki mamy zapisane w genach. To z pewnością dlatego, jednym z najczęściej wybieranych elementów wyposażenia podwórza jest fontanna ogrodowa.

Korzystny wpływ na mikroklimat

Niewątpliwym atutem posiadania fontanny w ogrodzie jest fakt, że ma ona dobroczynny wpływ na mikroklimat przestrzeni. Fontanna podwyższa wilgotność powietrza, co bezpośrednio pomaga roślinom w prawidłowym wzroście. Skorzystają na tym także domownicy. Wilgotne powietrze chroni przed problemami dróg oddechowych oraz alergiami.

Niebanalna ozdoba

Pałace lub bogate domy rodzin szlacheckich od wieków zdobione były kamiennymi fontannami będącymi ucieleśnieniem przepychu.  Dzisiaj sprawy mają się nieco inaczej i fontanny nie pełnią już tak ważnych funkcji reprezentacyjnych. Posiadacze ogrodów zwracają uwagę na ich walory ozdobne i kwestie praktyczne. Obecnie kamień został zastąpiony specjalnie opracowanym betonem. Fontanny betonowe mają nieograniczone możliwości adaptacji do potrzeb właściciela. Przede wszystkim są tańsze, a rozmaite style wykończenia dają pełną dowolność personalizacji.

Fontanna to czysty relaks

Szum wody działa kojąco na zmysły. Posiadanie fontanny w ogrodzie jest gwarantem udanego wypoczynku. Przyniesie ulgę w upalne dni, będzie pojnikiem dla ptactwa i sprawi, że Twój ogród stanie się tętniącą życiem oazą. Ruch wody w fontannie ograniczy rozwój glonów, dzięki czemu unikniemy przykrych zapachów, z którymi często mamy do czynienia w przypadku stawów i innych zbiorników wodnych.

Poznaj mnogość rozwiązań

Decydując się na fontannę ogrodową, powinniśmy mieć świadomość, że w procesie jej projektowania ogranicza nas… jedynie wyobraźnia! Na rynku mamy dostęp do masy urządzeń peryferyjnych czy technologii zarządzającej przepływem wody. Tworząc fontannę betonową możemy użyć różnego rodzaju napowietrzaczy, stworzyć kaskady, a nawet ściany wodne. Jeżeli w ogrodzie mamy staw, dobrym wyborem będzie zakup fontanny pływającej.

Czy fontanna ma wady?

To sprawa dyskusyjna. W sieci można się natknąć na informacje, jakoby fontanna generowała wysokie zużycie wody. Nowoczesne pompy wodne minimalizują jednak zużycie, a obieg zamknięty praktycznie je wyklucza.
Drugim mitem jest wysoki pobór energii elektrycznej. Nowoczesne pompy posiadają kilka wariantów ustawień, w tym ekonomiczny. Wszelkie dodatki, jak na przykład energooszczędne diody LED również redukują pobór mocy. Nieprawdziwe informacje krążą również na temat hałasu generowanego przez fontannę. Niemal każda pompa oferowana obecnie na rynku posiada funkcję cichej pracy.
Nie ma więc mowy o tym, że jej dźwięk przeszkodzi nam w odpoczynku.

Fontanna ogrodowa jest niewątpliwie świetnym wyborem, jeżeli szukamy ciekawych sposobów na zagospodarowanie placu przed domem. Mnogość rozwiązań pozwoli dopasować styl fontanny do naszych upodobań, co sprawi, że ogród stanie się miejscem relaksu, zabawy oraz spotkań z najbliższymi.

źródło: jurand.org – kolumna koryncka