Dlaczego warto nawiazac wspolprace z biurem rachunkowym jeszcze przed zalozeniem wlasnej firmy

Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej nigdy nie jest prosta. Jest to jedna z tych kwestii, która wymaga od każdego człowieka dużej odwagi i pewności siebie. Jednym z hamulców mogą być też obowiązki podatkowe – nie wszyscy orientują się w wymogach prawa. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej warto jest nawiązać współpracę ze sprawdzonym biurem rachunkowym.

Różne formy prowadzenia działalności gospodarczej

W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności (JDG, spółki cywilne, spółki osobowe, spółki kapitałowe). Najprostszą i zarazem najchętniej wybieraną wśród młodych osób jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Samo jej założenie nic nie kosztuje, należy jedynie wypełnić i wysłać do urzędu druk CEiDG-1. Można to zrobić tradycyjnie w urzędzie gminy bądź miasta, albo w całości przez Internet. Jak się jednak okazuje nie jest to dla każdego takie jak mogłoby się wydawać. Już tylko wybranie i wpisanie kodów PKD odpowiednich do wybranego rodzaju działalności przysparza ogromnych problemów.

Rodzaj prowadzonej księgowości oraz kwestia VAT-u

Na etapie wypełniania dokumentów zgłoszeniowych nowy właściciel firmy musi podjąć kilka istotnych decyzji dotyczących prowadzenia przez niego działalności. W wypełnianych dokumentach wybiera rodzaj prowadzonej księgowości: czy będą to księgi handlowe, uproszczona księgowość, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy może karta podatkowa. Jest to jeden z najważniejszych wyborów, jakich dokonuje nowy przedsiębiorca, dlatego też jeżeli nie zna się na kwestiach podatkowych, powinien jeszcze przed wypełnieniem wniosku o wpis poradzić się rzetelnego biura rachunkowego. Dobry i doświadczony księgowy jest w stanie podpowiedzieć najbardziej optymalną dla przedsiębiorcy formę prowadzenia księgowości.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest wybór optymalnej dla właściciela formy opodatkowania. Jest to o tyle istotne, że kwestia ta wpływa na wysokość przyszłego podatku do zapłaty oraz na rodzaj prowadzonej przez przedsiębiorcę dokumentacji rachunkowej. Jeżeli właściciel nie ma pojęcia czy bardziej opłaca mu się wybrać podatek na zasadach ogólnych czy podatek liniowy, powinien bezwzględnie zgłosić się do biura rachunkowego.

Podczas rejestracji dokonuje się również wyboru co do częstotliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Istnieje możliwość dokonywania wpłat miesięcznych bądź kwartalnych.

Dodatkowo, rejestrując firmę, właściciel musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce być czynnym podatnikiem VAT. Takie obliczenia należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się być czynnym podatnikiem VAT, może zmienić tę decyzję dopiero po upływie 12 miesięcy, licząc od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia.

Zgłoszenia do ZUS

Podczas rejestracji w CEiDG przedsiębiorca jest automatycznie rejestrowany jako płatnik składek w ZUS. Niemniej jednak zachodzi również konieczność wysłania dodatkowych zgłoszeń rejestracyjnych takich jak ZUS ZZA, ZWUA, ZUA, ZIUA czy ZCNA. Są to deklaracje do ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, czy zgłoszenie do ubezpieczeń zdrowotnych członków rodziny. Podczas wypełniania druków do ZUS, należy pamiętać o wpisaniu odpowiedniego kodu zgłoszenia do ubezpieczenia. Jeżeli np. przedsiębiorca chce skorzystać z ulgi na start bądź jest pracownikiem innej firmy z wynagrodzeniem równym bądź wyższym minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, kod będzie odpowiednio różny.

Kwestie podatkowe i inne wymogi prawne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej należy zacząć rozpatrywać jeszcze długo przed zarejestrowaniem działalności. Dlatego też w większości przypadków niezbędna wręcz może okazać się pomoc zaufanego i sprawdzonego biura rachunkowego, które często pomaga już na etapie zakładania działalności gospodarczej.

Źródło: Mddp-outsourcing.pl – elektroniczne sprawozdania finansowe