avio hds

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są w stanie wykonywać zadania, które bez ich użycia byłyby niemożliwe do zrealizowania. W ciągu kilku minut tego typu maszyny są w stanie podnieść belki mostu wielotonowego na autostradach i ciężki sprzęt w fabrykach, a nawet podnieść dom na palach. HDSy są nawet używane do podnoszenia wielorybów, które utknęły na plaży.

Jak działa hydrauliczny dźwig samochodowy?

Podczas oglądania hydraulicznego dźwigu samochodowego w akcji trudno uwierzyć w to, jak to urządzenie radzi sobie z tak dużymi obciążeniami ze względną łatwością. Dostępne są różne typy HDSów, które różnią się siłą podnoszenia. Dźwigi hydrauliczne podnoszą obiekty o masie podobnej do ich masy np. HDS o wadze 10 ton może podnosić do 10 ton. Każdy dźwigi hydrauliczny musi być wybrany odpowiednio do wymagań specjalnego projektu, ponieważ podnoszenie ładunku, który jest zbyt ciężki, może spowodować uszkodzenie obiektu, który jest przenoszony i niepowodzenie przedsięwzięcia.

Hydrauliczny dźwig samochodowy opiera się na prostej koncepcji – przenoszeniu sił z miejsca na miejsce przez płyn. Większość maszyn hydraulicznych używa płynu  nieściśliwego o maksymalnej gęstości. W tym celu w dźwigach hydraulicznych stosuje się olej. W prostym układzie hydraulicznym, gdy tłok naciska na olej, olej przenosi całą pierwotną siłę na inny tłok, który jest w ten sposób napędzany. Pompa hydrauliczna wytwarza ciśnienie, które porusza tłoki. Większość hydraulicznych dźwigów samochodowych wykorzystuje pompy dwuzębowe, które wykorzystują parę zazębiających się przekładni do sprężania oleju hydraulicznego. Gdy ciśnienie wzrasta, operator naciska przepustnicę, aby szybciej uruchomić pompę i tak np. 70-tonowy hydrauliczny żuraw samochodowy wykorzystuje silnik wysokoprężny o pojemności 12,7 l, który generuje do 365 koni mechanicznych.

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są używane do podnoszenia ciężkich ładunków na duże wysokości i ważne jest, aby urządzenia te były całkowicie stabilne. Opony nie zapewniają wymaganej stabilności, więc ciężarówka wykorzystuje wysięgniki, które działają jak obciążniki pomagające kontrolować, aby dźwig nie przechylał się zbyt mocno na jedną lub drugą stronę. Wysięgniki podpór wykorzystują zasady hydrauliki do podnoszenia całej ciężarówki, opon i wszystkich innych elementów z podłoża. 

Dlaczego warto wykorzystać hydrauliczny dźwig samochodowy w trakcie realizacji projektu?

Zaletami hydraulicznych dźwigów samochodowych są:

  • HDSy pozwalają na kompleksową obsługę zleceń – począwszy od załadunku, przez przewóz w miejsce docelowe pp rozładunek towaru;
  • łatwość obsługi: te żurawie są najprostszymi systemami, które są używane w przemyśle i są łatwe w utrzymaniu;
  • lekkość: większość żurawi hydraulicznych jest stosunkowo lekka, ale nadal jest w stanie podnosić duże ładunki;
  • mobilność: żurawie hydrauliczne, dzięki zainstalowaniu na samochodzie ciężarowym, można łatwo przenosić z miejsca na miejsce, są bardzo elastyczne w użyciu;
  • kompaktowość: dźwig hydrauliczny nie potrzebuje większej przestrzeni do pracy.

Hydrauliczne dźwigi ciężarowe umożliwiają przemieszczanie przedmiotów, maszyn, a nawet dużych zwierząt, które w przeciwnym razie byłyby bardzo trudne do poruszenia. Wykorzystując bardzo prostą zasadę hydrauliki, maszyny te poruszają tysiące kilogramów ze względną łatwością, co czyni je niezbędnym elementem większości projektów budowlanych i doskonałym przykładem mocy podstawowej fizyki, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Dla powodzenia Twojego projektu warto zainteresować się ofertą firm wynajmujących HDSy.

źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star