kosbud acry

Elewacja to inaczej zewnętrzna ściana budynku. Budując dom należy poświęcić jej szczególną uwagę, gdyż jest ona jego wizytówką. Jednocześnie elewacja stanowi pierwszą warstwę ochronną dla każdego budynku, co sprawia, że materiał, z jakiego powstała, jak również sposób jej wykonania jest niezwykle istotny.

Elewacja jest szczególnie narażona na działanie warunków atmosferycznych, dlatego należy odpowiednio o nią dbać. To, w jaki sposób będzie się to czynić, należy jednak od samej elewacji oraz od materiału, z jakiego ją wykonano.

Elewacja elewacji nierówna

Elewację można podzielić z uwagi na jej położenie w stosunku do ulicy, wyróżnia się zatem elewację frontową oraz tylną i boczną, natomiast przednia, reprezentacyjna część budynku nosi miano fasady i to tu właśnie znajduje się główne wejście.

Najbardziej popularnym materiałem, służącym do wykończenia elewacji był do niedawna tak zwany „baranek” czyli cementowo-wapienny tynk, jaki najczęściej spotyka się na budynkach w Polsce. Obecnie jednak powoli odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz bardziej nowoczesnych materiałów, jak nowoczesne tynki silikonowe czy cegły klinkierowe i kamienne, a nawet drewniana okładzina lub beton architektoniczny.

Jednakże niezależnie od materiału zastosowanego do wykończenia budynku z zewnątrz, o elewację należy odpowiednio zadbać, aby dom prezentował się schludnie, ale także, by był odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią.

Jak zadbać o elewację?

Elewację przede wszystkim należy utrzymywać w czystości, a także systematycznie sprawdzać, czy nie pojawiły się na niej pęknięcia bądź nacieki. Nie można zapominać, iż kurz i brud są nie tylko szpecące, ale również niszczą elewację. Jeśli ściany budynku wykończono za pomocą tynków akrylowych, zanieczyszczenia można usunąć bez problemu z zastosowaniem zwykłej wody. Natomiast praktyczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do wykonania elewacji tynków silikonowych lub silikatowych, czyli krzemianowych, jakie produkuje się na bazie szkła wodnego. Takie tynki wykazują znaczną odporność na zanieczyszczenia, mają również zdolność do samooczyszczania w trakcie opadów deszczu. Jest to przykład ACRYLIT – SL cienkowarstwowy tynk silikonowy o strukturze baranka  firmy KOSBUD czy ACRYLIT – ST – tynk silikatowy na bazie dyspersji i szkła wodnego potasowego.

Jeszcze łatwiej utrzymać w czystości elewację wykonaną z zastosowaniem klinkierowych cegieł elewacyjnych, odpornych na korozję i zanieczyszczenia, wytrzymałych mechanicznie i charakteryzujących się niską nasiąkliwością, czy też z cienkich i lekkich elewacyjnych płytek jakie mogą być wykonane z kamienia czy gresu, a nawet z materiałów syntetycznych.

Jednak każda elewacja wymaga okresowego czyszczenia, a także bieżącego usuwania wszelkich uszkodzeń. Zaleca się mycie elewacji co najmniej raz na pięć lat, natomiast w przypadku tynków i farb zalecane jest również jej systematyczne odmalowywanie przynajmniej raz na przestrzeni dekady. Jednak jest wiadomym, iż budynek, który jest zlokalizowany w pobliżu ruchliwej ulicy będzie wymagał wykonywania tego rodzaju zabiegów częściej, aniżeli ten, który stoi na przedmieściu. Należy pamiętać, iż mycie elewacji trzeba wykonywać przy sprzyjającej aurze, na przykład w ciepły i słoneczny dzień, co pozwoli wyschnąć świeżo umytym ścianom zewnętrznym budynku.

Kolejnym problemem jest tak zwana korozja biologiczna, czyli zielony nalot, na którym rozwijają się mikroorganizmy. Taka korozja pojawia się szybciej na tych ścianach, do których nie dociera słońce. Jest ona bardzo niebezpieczna dla elewacji budynku i może pojawić się na niej bardzo szybko, dlatego już na etapie wykonywania tynków warto zadbać, by makroorganizmy nie miały szans się rozwinąć. W tym celu do tynków dodaje się czynne preparaty, jakie uniemożliwiają ich rozwój, jak ACELERANT P, bądź w przypadku klinkieru czy okładzin elastycznych pokrywa się elewację zabezpieczającym impregnatem, który chroni ją przed wpływem zewnętrznych czynników. Jeśli jednak korozja biologiczna pojawiła się na zewnętrznej ścianie budynku, należy ją usunąć stosując odpowiedni preparat, jak BIOLIT czy BIOLIT PLUS, przeznaczony do usuwania grzybów i porostów z elementów konstrukcyjnych, a jednocześnie wykazujący konserwujące właściwości.

Źródło: Kosbud