Jak odratowac zalane gadzety – poradnik

Każdy z nas posiada różne gadżety elektroniczne, takie jak smartfon czy tablet. Niestety zawsze może dojść do sytuacji, w której taki gadżet zostanie zalany. Zwykle pojawia się wówczas panika i obawa, że sprzęt został nieodwracalnie zniszczony. W niektórych przypadkach istnieją jednak skuteczne sposoby na odratowanie zalanych urządzeń.

Zalanie telefonu – co zrobić?

Zalany smartfon to dość częsta sytuacja, dlatego warto wiedzieć jak postępować w razie tego typu awarii. W pierwszej kolejności trzeba zachować spokój. Po wyjęciu telefonu z wody należy go natychmiast wyłączyć. Jeśli natomiast telefon wpadł do wody w trakcie jego użytkowania, wówczas pod żadnym pozorem nie można go włączać, gdyż istnieje ryzyko spięcia podzespołów. Następnie powinno się niezwłocznie wyjąć baterię z zalanego telefonu. Pamiętać należy o tym, aby pod żadnym pozorem nie podłączać telefonu do prądu. Po wyjęciu baterii z telefonu należy rozkręcić telefon i wyjąć z niego kartę SIM oraz inne elementy ruchome, takie jak karta pamięci. Kiedy telefon podeschnie, należy oddać go do serwisu gsm.

Można również skorzystać z kilku domowych sposób na osuszenie telefonu. Dość popularne jest umieszczanie smarfon w misce z ryżem, gdyż produkt ten doskonale wchłania wodę. Może to jednak okazać się czasochłonne – telefon powinien znajdować się w ryżu nawet do 12 godzin. Pamiętać należy także o tym, że wspomniana metoda będzie skuteczna tylko przy nieznacznym zalaniu telefonu. Podstawowym błędem jest z kolei osuszanie telefonu za pomocą suszarki. Silny strumień powietrza może bowiem przesunąć ciecz w głąb urządzenia i uszkodzić jego kolejne podzespoły. Telefonu czy tabletu nie można także kłaść na kaloryferze lub wystawiać na nadmierne promieniowanie słoneczne.

Oczyszczenie urządzenia

Po wyjęciu baterii oraz elementów ruchomych można przejść do oczyszczenia urządzenia. Czyszczenie telefonu po zalaniu powinno być wykonywane bardzo ostrożnie i dokładnie. Przede wszystkim oczyszczona musi zostać płyta główna. Usunięte powinny zostać wszelkie ślady korozji. Do czyszczenia płyty głównej użyć należy specjalnych przyrządów, takich jak pędzelki o różnej długości i odmiennym stopniu twardości oraz profesjonalnych środków chemicznych. Czyszczenie telefonu po zalaniu trwa zwykle 5 dni roboczych.

Skutki zalania

Zalany tablet lub telefon może zostać trwale uszkodzony. Wszystko przez to, iż woda, która dostała się do wnętrza urządzenia, może po prostu doprowadzić do spięcia poszczególnych podzespołów (w szczególności płyty głównej). Naprawa telefonu po zalaniu w niektórych przypadkach jest jednak możliwa. Często po wymianie płyty głównej lub innego uszkodzonego elementu, telefon lub tablet działa prawidłowo. Tego typu naprawę można wykonać samodzielnie, jeżeli posiada się odpowiednią wiedzę i umiejętności. W innym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie oddanie urządzenia do serwisu. Koszt naprawy telefonu po zalaniu uzależniony będzie od stopnia uszkodzenia. Warto zaznaczyć, że niektóre skutki zalania mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie. W wyniku kontaktu z wodą część podzespołów może zostać skorodowana. Zalany tablet lub telefon może zatem ulec awarii nawet po kilku tygodniach.

Jak zabezpieczyć się przed zalaniem urządzenia?

Zalany smartfon czy tablet wiąże się ze stresem i wysokimi kosztami. Z tego powodu warto wyposażyć urządzenie w wodoszczelną obudowę. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na stopień jej wodoszczelności, określany jako miara IP. Najwyższej jakości obudowy spełniają normę o wartości IP68. Oznacza to, że chronią telefon nawet do 30 minut pod wodą. Zakup takiej obudowy będzie z pewnością znaczni tańszy niż naprawa zalanego telefonu bądź tabletu.

Źródło: http://mobisklep.eu