projekt magazynu

Przygotowanie dobrego projektu magazynu jest trudnym zadaniem. Uzupełnienie wszelkiej potrzebnej dokumentacji, zaplanowanie finansów, a także pełne zaprojektowanie powierzchni wymaga koncentracji i poważnego rozważenia jakie elementy powinny się znaleźć wewnątrz, aby magazynowanie wszelkich przedmiotów i produktów odbywało się bez zbędnych problemów. Wiedza dotycząca tego, jakie elementy są konieczne przy projektowaniu magazynu, jest więc niezbędna, by uniknąć wielu błędów.

Co musi zawierać dobry projekt magazynu?

Przy projektowaniu miejsca do przechowywania konieczne jest optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni, łatwość dostępu do magazynowanych towarów, zminimalizowanie czasu i ilości przeładunku, a także możliwość łatwego sprawdzania stanów magazynowych.

W projekcie dobrego magazynu muszą znaleźć się konkretne strefy, które pozwalają na wydajną pracę. Należą do nich:

  • strefy załadunku i rozładunku,
  • strefa przyjmowania,
  • strefa magazynowania,
  • strefa kompletacji zamówień,
  • strefa wysyłek.

Strefy załadunku i rozładunku zapewniają łatwy dostęp samochodom ciężarowym oraz wszelkim innym pojazdom, których zadaniem jest przewóz towarów. Przeznaczenie odpowiedniej ilości miejsca na tę strefę pozwala na sprawne transportowanie produktów do i z magazynu.

Strefa przyjmowania powinna znajdować się z dala od strefy magazynowania. Podyktowane jest to koniecznością nie tylko odbierania towarów, ale również kontroli ich jakości oraz posortowaniu ich, aby trafiły do odpowiednich miejsc przechowywania.

Strefa magazynowania tworzona jest w celu składowania towarów. Można zdecydować się na przechowywanie produktów bezpośrednio na podłożu, w formie stosów lub bloków, albo na regałach magazynowych. Jest to zależne od wielu czynników takich jak waga, rozmiary, czas zaplanowanego przechowywania oraz rodzaj składowanych towarów. Każdy rodzaj magazynowania posiada swoją specyfikę i może nie sprawdzić się w przypadku niektórych produktów, podczas gdy doskonale zadziała przy innych.

Strefa kompletacji zamówień sprawdza się, gdy towar, który wychodzi z magazynu powinien różnić się od tego, który został do niego dostarczony. Strefa ta może być połączona ze strefą magazynowania, ale nie musi.

Strefa wysyłek przeznaczona jest do zapakowania skompletowanych w poprzedniej strefie zamówień. Podobnie jak w przypadku strefy przyjmowania warto zaplanować ją w odrębnym miejscu, aby pakowanie przebiegało sprawnie, a gotowe przesyłki mogły być z łatwością przenoszone do przygotowanego transportu.

Aby magazyn działał wydajnie warto również zatroszczyć się o strefę usługową z biurami, szatniami, toaletami i innymi potrzebnymi pomieszczeniami.

Regały magazynowe – na co zwrócić uwagę?

Zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie konkretnego typu regałów przeznaczonych do magazynowani towarów należy odpowiednio go dobrać, zwracając uwagę na różne czynniki takie jak:

  • wymiary – w zależności od posiadanej powierzchni warto jest tak dobrać rozmiar regałów, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dobrze jest również upewnić się, że będą one odpowiednio duże w stosunku do przechowywanych przedmiotów;
  • maksymalne obciążenie – planując magazyn, należy upewnić się, że półki wytrzymają obciążenie przechowywanych na nich towarów. Producent konstrukcji zawsze podaje wartość, której nie należy przekraczać;
  • liczba półek oraz ich rozstaw – półki muszą być odpowiednio szerokie, a także znajdować się na odpowiednich wysokościach i zachowywać odstęp pozwalający na swobodne umieszczanie oraz odbieranie z nich towarów;
  • tworzywo – rodzaj tworzywa wpływa nie tylko na wytrzymałość i stabilność konstrukcji, ale również na wagę samych regałów i łatwość ich czyszczenia.

Decydując się na zaplanowanie magazynu należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Dobry plan musi uwzględniać wszelkie konieczne strefy, a także skupiać się na odpowiednim przechowywaniu. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę na sposób magazynowania. Jeśli podejmie się decyzję o zakupie regałów magazynowych, konieczne jest poprawne dopasowanie ich do potrzeb i rodzajów towarów.

źródło: zms-systemy.pl – pomosty magazynowe