Jak uszyc torbe plazowa – poradnik

Lato jest doskonałą porą do spędzania czasu nad morzem, rzeką czy jeziorem. Podczas takiej formy spędzania czasu koniecznym gadżetem jest torba plażowa, która pomieści ręcznik, filtry przeciwsłoneczne czy przekąski i napoje na upalne dni. Koszt gotowej torby w popularnej sieciówce oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wykonać taką torbę samodzielnie. Nie jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznych umiejętności krawieckich, a dzięki temu możemy niskim kosztem uzyskać oryginalną torbę plażową.

Co będzie potrzebne do uszycia własnej torby plażowej?

Do uszycia torby będą potrzebne przede wszystkim materiały, których faktura oraz rodzaj zależy tylko od naszej wyobraźni. Świetnie sprawdzą się tkaniny poliestrowe oraz tkaniny deco, które cechują się wodoodpornością i stosunkowo dużą trwałością. Będą zatem odpowiednio chroniły telefon czy portfel znajdujący się w naszej plażowej torbie. Ponadto tkaniny poliestrowe są na tyle popularne, że na rynku dostępna jest szeroka gama rozmaitych wzorów, kolorów i faktur. Zapewne umożliwi nam to całkowitą personalizację torebki. Z kolei ecoskóra lub pleciony sznur idealnie sprawdzą się, jako uchwyty do naszej torby. Naszą torbę możemy oczywiście uszyć ręcznie, za pomocą igły i nitki, ale praca będzie o wiele szybsza i bardziej precyzyjna, jeśli wykonamy torbę przy użyciu maszyny, wyposażonej w odpowiednie regulatory oraz okucia.

Jak wyglądają poszczególne etapy szycia torby plażowej?

W pierwszej kolejności warto wyprasować materiał, który będzie służył nam do uformowania torby. Dzięki temu praca nad tkaninami poliestrowymi oraz tkaninami deco będzie o wiele prostsza. Następnie materiał składamy na pół i rysujemy na nim prostokąt o odpowiednich wymiarach. Najlepszy będzie standardowy wymiar 40×50 cm. Torba takiej wielkości będzie wystarczająco pojemna i funkcjonalna, ale nie będzie wizualnie przytłaczała naszej sylwetki oraz zwiewnej, plażowej stylizacji. Następnie przy podstawie naszego prostokąta rysujemy niewielkie prostokąty w jednym i drugim rogu – ich wielkości powinna wynosić około 5×6 cm. Po tym etapie wycinamy z całego materiały obrysowany kształt torby plażowej, a następnie małe prostokąty obrysowane na rogach podstawy. W kolejnym etapie warto podszyć podstawę sztywnym materiałem (np. flizeliną), dzięki czemu torba nie będzie się nieestetycznie odkształcała. Następnie przechodzimy do zszycia torby wokół obwodu wyciętego prostokąta, po czym w miejsca wyciętych trójkątów również naszywamy materiał. Następnie ok. 10 cm od jednego z boków od podstawy bocznej naszywamy ucho z ekoskóry lub plecionego sznura. Na każdym z 2 boków torby powinny znaleźć się ucha, których długość należy dostosować do indywidualnych upodobań. Możemy także dowolnie personalizować swoją torbą poprzez kolejne naszywki czy połączenie kilku rodzajów materiałów.

Jak widać, uszycie własnej torby plażowej nie jest trudnym zadaniem, jeżeli używamy maszyny do szycia wyposażonej w regulatory i okucia oraz dobraliśmy funkcjonalne i wygodne w obróbce materiały. Samodzielnie wykonana, niepowtarzalna torba plażowa, która świetnie sprawdzi się w nadchodzącym sezonie wakacyjnym, zapewne będzie źródłem dużej satysfakcji.

Źródło: Otula.pl – sklep z materiałami