utrata sluchu wplywa na pamiec

Krótkotrwała pamięć słuchowa przechowuje informacje pochodzące z naszych zmysłów przez dłuższy czas niż ma to miejsce w przypadku wzroku. Potrafi także zapamiętać bardziej skomplikowane wątki. Informacja, którą usłyszymy, czyli bodziec słuchowy, jest w pamięci krótkotrwałej przez ok. 4 sekundy. Następnie zostaje zapisana w pamięci długotrwałej przez skojarzenia z innymi bodźcami dźwiękowymi. Urata słuchu nie oznacza, ze tracimy zdolność do  pamięci słuchowej, ponieważ współczesna technologia pozwala ją przywrócić, np. przez popularne na całym świecie aparaty słuchowe Phonak.

Pamięć słuchowa

Czym właściwie jest pamięć słuchowa? Nazywa się ją echoiczną oraz sensoryczną, ponieważ pochodzi od zmysłu słuchu. Pozwala na przechowywanie wszystkich informacji związanych z otaczającymi nas dźwiękami, jak np. rozumienie i wykorzystywanie mowy, nauka języka obcego, rozpoznawanie bodźców dźwiękowych. Ten rodzaj pamięci znajduje się w pierwotnej korze słuchowej. Receptory pamięci słuchowej przebiegają przez różne obszary mózgu, ponieważ wymagają współdziałania mnóstwa procesów i czynności. Największa ilość receptorów służących do zapamiętywania bodźców słuchowych, jest zlokalizowana w korze przedczołowej – tam znajdziemy dominujące bodźce, które zostały zapisane w pamięci echoicznej. Ze słuchu większość ludzi łatwo się uczy, łączymy ze sobą wrażenia dźwiękowe i skojarzenia, co pozwala zapamiętywać informacje.

Aparaty słuchowe a pamięć

Istotnym faktem jest ten, że ludzie, którzy stracili zmysł słuchu nie przestają pamiętać brzmienia dźwięków, które wcześniej słyszeli. W przypadku poważniejszych chorób, które skutkują ubytkiem słuchu, wspomnienia dźwiękowe pozostają, ale nie można uzyskać nowych bez pomocy takich narzędzi jak aparaty słuchowe. Osoba chora rozpoznaje bez problemu dźwięki poznane już w przeszłości. Oczywiście, im szybciej pacjent skorzysta z pomocy urządzenia, tym łatwiej uda się przyzwyczaić do nowego sposobu odbierania dźwięków. Wybór urządzenia, które będzie odpowiadać za nasz słuch, jest trudne, więc warto skorzystać ze sprawdzony rozwiązań. Do najbardziej cenionych urządzeń na rynku nalezą aparaty słuchowe Phonak. Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie model odpowiadający jego oczekiwaniom.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o innym aspekcie. Jak wynika z licznych badań naukowych, utrata słuchu może przyczyniać się do występowania demencji starczej. Słabsze słyszenie prowadzi do występowania licznych zaburzeń poznawczych. Wiąże się to nie tylko z występowaniem izolacji społecznej, ale także z osłabieniem pamięci, koncentracji i ogólnym zmęczeniem, które pojawia się w momencie, kiedy mózg stara się zinterpretować odbierane dźwięki. Aparat słuchowy poprawia pozyskiwanie dźwięków z otoczenia, ułatwiając życie w społeczeństwie i usprawniając przetwarzanie bodźców słuchowych.