Jak wybrac hotel dla psa lub kota – poradnik

Wyjazd na wakacje dla wielu osób jest kłopotliwy ze względu na posiadanego czworonoga. Nie zawsze jest bowiem możliwość, zabrania go ze sobą lub pozostawienia u znajomych. W ostatnim czasie coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się hotele dla zwierząt. Wiele osób obawia się jednak skorzystania z usług tego typu, nie mając pewności co do tego, czy zwierzę będzie miało zapewnione odpowiednie warunki. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając hotel dla zwierząt oraz o czym pamiętać oddając tam czworonoga.

Poznaj opinie o hotelach dla psów i kotów w pobliżu swojego miejsca zamieszkania

Na początku warto dokonać wstępnej selekcji hoteli dla zwierząt znajdujących się w najbliższej okolicy, na podstawie opinii znajomych czy anonimowych internautów. Najlepiej zdecydować się na placówkę w pobliżu miejsca zamieszkania – daleka podróż i całkowita zmiana środowiska może dodatkowo stresować zwierzę. W każdym przypadku warto również poszukać opinii o konkretnych obiektach dostępnych w internecie (np. na Facebooku czy forach dla właścicieli psów i kotów).

Dowiedz się, czy w hotelu funkcjonuje całodobowy weterynarz i w jakich warunkach będzie przebywać zwierzę

Gdy już znajdziemy hotele, którymi jesteśmy wstępnie zainteresowani, powinniśmy osobiście sprawdzić, jakie panują w nich warunki. Warto wybrać się z wizytą odpowiednio wcześnie, aby w razie potrzeby poszukać innego miejsca. W hostelu powinniśmy dokładnie obejrzeć, w jakich warunkach będzie przebywać zwierzę oraz ile będzie mieć wolnej przestrzeni. Zapewne warto również porozmawiać z pracownikiem i dowiedzieć się, jakie są zasady pobytu oraz jakie kwalifikacje ma personel. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest hotel, w którym dostępny jest całodobowy weterynarz. Dyżur weterynaryjny w hotelu znacznie zwiększa bowiem bezpieczeństwo zwierzęcia. W każdym przypadku powinniśmy również szczegółowo wypytać o podstawowe zasady przyjmowania psów oraz ich pobytu. Nie wszystkie hotele przyjmują rasy uznawane za agresywne lub zwierzęta niewykastrowane czy z problemami behawioralnymi.

Porozmawiaj z pracownikiem o swoim czworonogu

W czasie wywiadu pracownik hotelu dla zwierząt powinien wypytać nas o wiek, stan zdrowia, dietę czy przyzwyczajenia naszego psa lub kota. Jeżeli pracownik nie zadaje wcześniej takich pytań i nie interesują go tego typu kwestie, może to być bardzo poważny sygnał do tego, by wybrać inny hotel. Przed umieszczeniem zwierzęcia w placówce na długi okres, warto stopniowo zaadaptować go do nowego miejsca. Pamiętajmy również o przygotowaniu tzw. wyprawki, czyli leków, karmy, legowiska czy ulubionej zabawki.

W sytuacji, gdy przed wakacjami drastycznie wzrasta liczba porzucanych zwierząt, bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się hotele dla czworonogów. Jednak zanim zdecydujemy się na zostawienie w nich psa lub kota, powinniśmy dokładnie sprawdzić konkretne miejsce – sprawdzić, czy dostępny jest całodobowy weterynarz, czy kadra jest wykwalifikowana i jaki jest standard noclegu. Zawsze powinniśmy dokładnie omówić z pracownikiem zasady pobytu oraz porozmawiać o zdrowiu, zachowaniu i przyzwyczajeniach konkretnego zwierzęcia.