Jakie uslugi swiadczy pomoc drogowa – poradnik

Mimo zachowania ostrożności, na drodze często dochodzi do sytuacji, w ramach których jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług wchodzących w zakres szeroko pojętej pomocy drogowej. Jej dostępność oraz czas i koszt wykonania mają bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług.

Jakich usług możemy oczekiwać w ramach świadczenia pomocy drogowej?

Wachlarz usług oferowanych przez konkretną firmę powinien być zależny od warunków drogowych danego kraju czy regionu, przepisów prawa oraz najpowszechniejszych problemów, z jakimi mogą mieć styczność uczestnicy ruchu drogowego. Profesjonalna firma w ramach pomocy drogowej świadczy usługi, takie jak:

  • drobne naprawy na drodze (w przypadku, gdy awaria jest poważna, a pojazd wymaga odholowania do warsztatu, usługa tego rodzaju nie będzie możliwa),
  • awaryjne otwieranie pojazdów oraz ich uruchamianie,
  • złomowanie auta,
  • autoholowanie pojazdów, niezależnie od ich specyfiki czy poziomu uszkodzenia poszczególnych podzespołów,
  • wypożyczanie pojazdów,
  • zapewnienie samochodu zastępczego i strzeżonego parkingu dla odholowanego pojazdu,
  • pomoc w przypadku zatankowania nieodpowiedniego rodzaju paliwa.

Jak wybrać odpowiednią firmę, świadczącą usługi z zakresu pomocy drogowej?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby wybierając daną firmę kierować się jej ofertą – zarówno pod względem usług, jakie dana firma oferuje, jak i ich cen. Z tego powodu warto zorientować się, jakie są rynkowe ceny poszczególnych usług na rynku. Konieczne będzie również sprawdzenie, w jakim obszarze przedsiębiorstwo świadczy swoje usługi i jaką cieszy się renomą. Prawdopodobnie w sytuacji, w której dojdzie do awarii pojazdu, w wyniku której będziemy potrzebowali awaryjnego otwierania pojazdu, naprawy na drodze czy autoholowania będzie nam zależało głównie na tym, aby awaria została, jak najszybciej usunięta (albo zupełnie, albo przynajmniej w takim stopniu, by możliwy był powrót do codziennych obowiązków). Nie bez znaczenia jest zatem to, aby dane przedsiębiorstwo płynnie i kompleksowo realizowało obsługę bieżących zleceń. Warto zwrócić także uwagę na to, aby w ofercie firmy dostępne były auta zastępcze. W sytuacji, gdy nasze auto ulegnie uszkodzeniu, warto mieć w zanadrzu zabezpieczenie w formie samochodu zastępczego, który będzie mógł nam posłużyć przez określony czas. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów związanych z poszukiwaniem samochodu, którym będziemy mogli dojeżdżać do szkoły, pracy czy innych miejsc docelowych.

Firma świadcząca usługi z zakresu pomocy drogowej powinna być przede wszystkim mobilna i dostępna 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, a więc gotowa na pomoc swoim klientom w każdych okolicznościach i o każdej porze. W związku z tym warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych firm, które od lat utrzymują się na rynku i cieszą się dobrą opinią wśród swoich obecnych klientów. W tym przypadku kluczowa jest również przejrzystość całej procedury, zarówno w aspekcie formalnym, jak i materialnym.