Lampy CMH – nowosc w oswietlaniu roslin w warunkach domowych

Jeśli Twoim hobby jest domowa uprawa roślin, temat doświetlania na pewno jest Ci znany. Zimą lub w ciemnych pomieszczeniach może wystąpić konieczność zastosowania sztucznego oświetlenia roślin po to, by uzupełnić niedobory światła dziennego i zapewnić ich wydajny wzrost lub kwitnienie. Jeśli hodujesz rośliny w growboxach, zakup oświetlenia jest koniecznością. Nowością na rynku lamp oświetleniowych do uprawy roślin są lampy CMH.

Doświetlanie roślin

Światło jest niezbędne roślinom do życia – potrzebują go do przeprowadzania fotosyntezy. W procesie tym bierze udział chlorofil, który absorbuje światło słoneczne. Rośliny potrzebują światła niebieskiego oraz czerwonego, o długości fal w zakresie odpowiednio ok. 430-450 nm i 640-660 nm. Ważne jest, by przy wyborze lampy zwrócić uwagę na to, jakie światło ona emituje. Wybór koloru lampy zależeć może od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć w hodowli naszych roślin:

  • światło niebieskie – hamuje wydłużanie pędów, natomiast pobudza wzrost liści, również na grubość. Roślina będzie niższa, ale krępa, o grubej łodydze i intensywnej barwie liści oraz kwiatów.
  • światło czerwone – pobudza roślinę do kwitnienia, przedłuża jego czas, a także pobudza do tworzenia owoców i polepsza ich smak.

Jeśli nie mamy określonego celu hodowli, najlepiej wybrać uniwersalną lampę o stosunku światła czerwonego do niebieskiego wynoszącym 10:7.

Przy doświetlaniu roślin ważny jest nie tylko kolor światła, ale także jego natężenie. Natężenie światła słonecznego wynosi 32-100 tysięcy luksów. Zwykle rośliny potrzebują jednak dużo mniejszego natężenia, dlatego też nie jest korzystne stawianie roślin w miejscach mocno nasłonecznionych. Zapotrzebowanie rośliny na światło zależy od gatunku i fazy wzrostu, jednak większość z nich wymaga światła o natężenia 15-20 tysięcy luksów, ewentualnie więcej do zakwitnięcia.

Rodzaje oświetlenia roślin

  • Tradycyjne żarówki – sprawdzają się jedynie przy niektórych gatunkach roślin, gdyż wysyłają bardzo dużo światła czerwonego, za to mało – niebieskiego.
  • Żarówki fluorescencyjne, tzw. świetlówki (CFL) – wydzielają mniej ciepła, co jest korzystne dla roślin, oraz dużo więcej światła niebieskiego niż czerwonego. Są tanie, jednak nie w pełni efektywne przy doświetlaniu roślin.
  • Lampy sodowe (HPS) – są wydajniejsze i dają bardzo mocne światło, co może być korzystne np. przy kwitnieniu roślin. Emitują pełne spektrum światła, upodobniając je do światła naturalnego.
  • Żarówki LED – są bardzo wydajne i oszczędne oraz nie emitują tak dużej ilości ciepła, ponadto występują w wariantach z różną ilością diod czerwonych i niebieskich emitujących światło o różnej długości oraz z różną ilością lumenów. W ten sposób można dobrać odpowiednią żarówkę do gatunku rośliny i jej fazy wzrostu.
  • Lampy metalohalogenkowe (MH) – są dobre do doświetlania roślin w fazie wzrostu lub do ich ukorzeniania.
  • Lampy ceramiczno-halogenkowe (CMH) – wykorzystują ceramiczną lampę łukową, dzięki czemu są bardzo wydajne.

Lampy CMH

Są to lampy bardzo wydajne świetlnie, a przy tym pobierające małe ilości prądu. Emitowane przez lampy światło jest zbliżone do światła słonecznego. Istotą działania lampy jest zastąpienie tradycyjnego żarnika kwarcowego ceramicznym, dzięki czemu może się on rozgrzać do wyższej temperatury. Lampy CMH posiadają także bardzo wysoki współczynnik oddawania barw – to pozwala uzyskać podobne rezultaty hodowli przy zastosowaniu lampy o mocy prawie dwukrotnie niższej niż przy użyciu lamp HPS. Przy stosowaniu lamp CMH problemem nie jest również duża ilość wydzielanego ciepła. Można je także stosować w growboxach.

Podsumowując, do tej pory najlepszym doświetleniem dla roślin były lampy LED. Nowe rozwiązanie w postaci lamp CMH jest jednak dla nich konkurencją z uwagi na bardzo dużą wydajność, przyjemniejsze dla oka światło i małe zużycie prądu.

Źródło: growtent.pl – growbox