Najczestsze przyczyny powstawania wilgoci w domu

Wilgoć w domu to problem, którego nie należy lekceważyć, gdyż często wiąże się on z późniejszym powstawaniem pleśni czy grzyba. Jest to zjawisko, które wpływa niekorzystnie zarówno na strukturę budynku jak i na nasze zdrowie. Zignorowana przez nas wilgoć może skutkować bardzo poważnym uszkodzeniem budynku, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich działań.

Jakie są przyczyny powstawania wilgoci?

Wilgoć w domu może być spowodowana przez wiele przyczyn. Może być ona wywołana na skutek oddziaływania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Ten pierwszy rodzaj wytwarzamy często sami, wykonując codzienne czynności, takie jak gotowanie, kąpanie się, a nawet oddychanie. Przed wytwarzaniem wilgoci w kuchni chroni nas okap, dlatego ważne jest to, by był on sprawny. Przeciw innym czynnikom wewnętrznym możemy zastosować wentylatory. Z wilgocią biorąca się z zewnątrz niestety trudniej jest się uporać i wiąże się ona z nakładem większych środków na jej zwalczanie. Jedną z podstawowych przyczyn powstawania wilgoci jest niewykonanie ocieplenia ścian, przez co dom nie jest chroniony przed utratą ciepła z wewnątrz budynku oraz ułatwia przedostawanie się wilgotnego powietrza do środka. Kolejnym zagrożeniem są źle osadzone okna, brak izolacji termicznej oraz nieprawidłowo zamontowane parapety, zniszczony lub nieszczelny dach. Warto również pamiętać, że nawet jeśli dach został dobrze wykonany to należy go co pewien czas kontrolować, ponieważ rzeczą naturalną jest, że uszczelnienia z czasem ulegają zniszczeniu. Jednak wilgoć może pochodzić nie tylko z powietrza, ale i z gruntu. Kiedy fundamenty nie posiadają izolacji lub została ona wykonana w sposób nieprawidłowy to możemy być niemal pewni, że nie unikniemy kłopotów związanych z zawilgoceniem.

Jak radzić sobie z wilgocią?

Nawet jeśli problem wilgoci w budynku nas nie dotyczy, warto profilaktycznie wietrzyć mieszkanie, stosować osuszacze powietrza czy wentylatory. A co w przypadku, gdy mamy już wilgoć w domu? Można zastosować opisane powyżej środki i należy również ustalić co jest przyczyną powstawania wilgoci w mieszkaniu. Warto sprawdzić czy zawilgocenie bierze się z nadmiernej przepuszczalności ścian, dachu, okien czy fundamentów. Jeśli się na tym nie znamy należy wezwać do pomocy fachowca. Bardzo ważne jest to, aby budynek był ocieplony, żeby fundamenty posiadały izolację oraz aby dach był we właściwy sposób uszczelniony. Ciepło ucieka także przez okna, więc należy się przyjrzeć w jaki sposób zostały one zamontowane. Jeśli zweryfikujemy, co jest przyczyną wilgotności, należy przejść do działania i podjąć odpowiednie środki np. ocieplić budynek czy położyć dachówkę na dachu. Należy również osuszyć ściany. Kiedy na skutek wilgoci pojawił się grzyb to niezbędne jest wezwanie odpowiedniej ekipy, która zastosuje preparaty grzybobójcze. Natomiast doraźnie można udrożnić kanały wentylacji wywiewnej, wyczyścić miejsca dotknięte grzybem środkiem antybakteryjnym, odsunąć meble od ścian oraz zastosować nawiewniki. Musimy także pamiętać, że samo odgrzybianie budynku przez specjalistów nie wystarczy. Dopóki nie zostanie wyeliminowana przyczyna powstawania zawilgocenia to zarówno wilgoć jak i grzyb będą powracać.

Wilgoć ze względu na niekorzystne oddziaływanie na zdrowie i budynek należy eliminować. Na początku powinniśmy ustalić skąd się ona bierze, by nie zwalczać jedynie jej skutków, ale i przyczynę. Tak podjęte środki zapewnią efektywność działania. Warto również skorzystać z pomocy fachowców i zlecić osuszanie ścian budynku.