Niebezpieczny swiat social mediow

Social media są obecnie bardzo łatwo dostępne. Większość platform i aplikacji pozwala na zakładanie profili osobom od 12-13 roku życia, ale żaden portal nie ma narzędzi do weryfikacji podanych informacji.  Nie dziwi więc, że coraz więcej dzieci korzysta z różnego rodzaju mediów społecznościowych, często nawet bez wiedzy rodziców.

Dlaczego dzieci zakładają konta w social mediach?

Social media nie tylko ułatwiają kontakt z innymi, ale też dostarczają rozrywki. Mnogość aplikacji powoduje, ż ich twórcy ciągle starają się przyciągnąć uwagę nowych użytkowników. Dzieci nie tylko są zaciekawione social mediami, ale także może ciążyć na nie presja ze strony rówieśników – ponieważ wszyscy dookoła mają założone konto w jakiejś aplikacji, a oni nie. Dziś, w dobie powszechnego dostępu do internetu, trudno izolować dzieci od dostępu do technologii i informacji.

Jak social media oddziałują na dzieci?

Wszystko zależy od tego, jakie rzeczy są przeglądane przez dziecko. Wiadomo, że w internecie można trafić na różnego rodzaju treści, a wiele z nich nie nadaje się do przeglądania przez młodszych użytkowników. Trzeba też pamiętać, że wielu twórców podporządkowuje swój content pod dzieci, ponieważ właśnie na nich łatwo jest zarabiać. Młodym użytkownikom bardzo często brakuje krytycznego myślenia w stosunku do wypowiedzi i zachowania osób w internecie. Łatwo wierzą w to, co mówią twórcy i zwykle bezwarunkowo im wierzą. Nie ma co obwiniać za to dzieci, ponieważ ich mózg jest jeszcze w trakcie rozwoju, a one same nie zdają sobie sprawy, jak ich działalność w social mediach wpływa na ich zachowania.

Social media mogą mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka z różnych powodów. W tego typu aplikacjach najczęściej obserwuje się innych ludzi i ich życie. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że są to tak na prawdę „wycinki” z dnia internetowych twórców, a udostępniane treści są bardzo często specjalnie retuszowane, poprawiane i reżyserowane. Dziecku jest jednak trudno to dostrzec. Może zacząć np. porównywać swój wygląd czy miejsce zamieszkania z innymi użytkownikami, co może mu sprawić przykrość, jak i obniżyć poziom satysfakcji ze swojego życia/wyglądu.

Warto zauważyć, że dzieci mogą być nie tylko obserwatorami, ale także twórcami. Udostępniając swój wizerunek w internecie, narażają się na krytykę i hejt, co może mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka. Tak młodym osobom trudno jest sobie poradzić z krzywdzącymi komentarzami. Dodatkowo wielu twórców, aby zyskać popularność, udostępnia kontrowersyjne treści, które nie umkną się uwadze dziecka. Może to być różnego rodzaju  wyśmiewanie się, czy nawet znęcanie się nad innymi. Przeglądanie tego rodzaju treści, szczególnie na kanałach swoich ulubionych twórców, może spowodować naśladowanie tego typu zachowań lub wypłynąć na wypaczone postrzeganie norm społecznych.

Social media mogą wywołać u dziecka różne zaburzenia zachowania, tj. np. wzmożona agresja, zaburzenia odżywiania czy depresja młodzieńcza. Będzie to związane z tym, jak odreagowuje na przeglądane treści czy komentarze. Młodzi użytkownicy mogą być też łatwo manipulowani przez innych twórców. Często wiele treści jest sponsorowanych – dzieci często chcą mieć za wszelką cenę przedmioty polecane przez swoich idoli. Tu pojawia się kolejny problem – młodzi użytkownicy traktują niektórych twórców jak autorytety i będą się na nich wzorować. Kiedy zachowanie dziecka z powodu social mediów okaże się trudne do opanowania, zawsze można zasięgnąć porady psychologa dziecięcego.

Social media często negatywnie oddziałują na dzieci, szczególnie gdy ich aktywność w Internecie nie jest w żaden sposób kontrolowana. Nie należy robić tego jednak przesadnie, ponieważ warto pokazać, że wierzymy w zdrowy rozsądek i ufamy wyborom syna lub córki. Przede wszystkim powinniśmy uczyć dziecko, w jaki sposób wybierać wartościowe treści, tłumaczyć, że nie wszystko warto wrzucać do internetu i pokazywać własnym przykładem, że internet to doskonałe narzędzie, jeśli tylko zachowamy należytą ostrożność i będziemy z niego umiejętnie korzystać.