Oswietlenie przedpokoju i korytarza – garsc porad i inspiracji

garść porad i inspiracji

Oświetlenie przedpokoju i korytarza może znacząco wpłynąć na jego estetykę i funkcjonalność. Dobór odpowiednich źródeł światła oraz ich właściwe rozmieszczenie ma szczególne znaczenie, gdy hall jest długi, wąski i pozbawiony dostępu światła słonecznego. Jak zatem zaaranżować tak trudną przestrzeń i jakie oświetlenie wewnętrzne będzie w tym przypadku odpowiednie?

Jak zaaranżować oświetlenie przedpokoju i korytarza za pomocą plafonu sufitowego?

Planując rozkład oświetlenia wewnętrznego w korytarzu, należy wziąć pod uwagę obecność okien na jednej ze ścian. Jeżeli przedpokój czy korytarz posiada otwory okienne, konieczna będzie instalacja mniejszej ilości źródeł światła o znacznie niższej mocy. W tym przypadku sprawdzą się zwłaszcza plafony sufitowe, które nadmierne nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni. Jeżeli pomieszczenie jest długie i wąskie, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie w rzędzie przynajmniej dwóch lub trzech źródeł światła.

W niektórych przypadkach warto zdecydować się na oświetlenie punktowe. Plafon sufitowy, wyposażony w kilka obracanych żarówek, może rzucać światło na wybrane obszary czy elementy wystroju. Jeżeli korytarz lub przedpokój jest wąski, zamontowanie kilku punktów świetlnych na suficie optycznie podzieli go na mniejsze odcinki, poprawiając jego proporcje.

Odpowiednie lampy przydadzą się także do wizualnego dostosowania wysokości pomieszczenia. Gdy nasz przedpokój jest za niski, warto skierować światło na jego sufit. Natomiast, jeśli wnętrze jest bardzo wysokie, kierując źródło światła na podłogę, optycznie obniżymy sufit. W przypadku, jeżeli pomieszczenie jest bardzo ciasne, w okolicy plafonu sufitowego warto zamontować nawet niewielkie lustro, które widocznie powiększy i rozjaśni przestrzeń.

Dyskretnie rozjaśnij mrok lampą z abażurem

Jeżeli potrzebujemy oświetlenia wewnętrznego, które subtelnie rozjaśni mrok, warto postawić na lampy z abażurem lub modele przypodłogowe. Delikatne oświetlenie będzie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy w naszym domu mieszkają małe dzieci, które boją się ciemności. Delikatna lampa z abażurem umożliwi im łatwe dotarcie do łazienki czy pokoju rodziców, a jeśli zostawimy otwarte drzwi do dziecięcego pokoju, rzuci także lekką poświatę do tego pomieszczenia, zapewniając dziecku spokojny sen. Lampy przypodłogowe wymagają z kolei instalacji okablowania już na etapie budowy lub remontu związanego z kuciem i malowaniem ścian. Można wyposażyć je w czujniki zmierzchu lub ruchu, zapewniające automatyczną aktywację oświetlenia wyłącznie w odpowiednim momencie. Lampy przypodłogowe nie zajmują dużo miejsca, a zarazem spełniają praktyczne funkcje. Ciekawym rozwiązaniem są także modele w formie taśm czy reflektory montowane w zabudowie z płyt karton-gips. Podświetlane wnęki i wykusze uatrakcyjnią prosty wygląd korytarza, a zarazem zapewnią odpowiednią ilość światła, tworząc ciekawe efekty wizualne.

Pomimo że przedpokój i korytarz to pomieszczenia przechodnie, w których nie spędzamy wiele czasu, warto włożyć trochę wysiłku w aranżację i instalację oświetlenia zewnętrznego. Dobrze dobrane lampy nie tylko zapewnią odpowiedni komfort i funkcjonalność, ale znacząco podniosą również atrakcyjność i estetykę takiego wnętrza.

Źródło: hurtelektryczny.pl – gniazda elektryczne