usg nadgarstka

USG nadgarstka wykonuje się w szeroko pojętej diagnostyce obrzęków, jak również w stanach zapalnych, dolegliwościach bólowych i zaburzeniach czucia ręki. To szybkie i bezbolesne badanie umożliwia ocenę uszkodzeń więzadłowo-torebkowych oraz pourazowych.

USG nadgarstka a USG ręki – cechy wspólne i podstawowe różnice

USG nadgarstka oraz badanie ultrasonograficzne dłoni, wymaga zastosowania odrębnie przeprowadzonej, bardzo wnikliwej i szczegółowej oceny. Jednakże z uwagi na fakt, że zarówno w badaniu obszaru nadgarstka, jak i całej ręki prawidłowa diagnostyka zasadza się na ocenie tkanek miękkich, a także powierzchni kostnej, to można wysnuć tezę, iż badania te dotyczą podobnego obszaru kończyny górnej. Zarówno ręka, jak i nadgarstek mogą zostać poddane badaniu przy pomocy ultrasonografu, który pozwoli na diagnostykę ewentualnych nieprawidłowości, tudzież patologii, występujących w tych obszarach.  USG nadgarstka od wielu lat jest metodą na dokładne zbadanie stawów, nerwów, więzadeł czy kości. Wykonanie oceny ich stanu za pomocą ultradźwięków jest badaniem komfortowym dla każdego pacjenta, ponieważ nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi czy przymusem zastosowania metod inwazyjnych.

Dokładność i rzetelna ocena zmian w obrębie nadgarstka – zalety wykorzystania aparatu USG

Krótki czas, jaki przeznaczony jest na całą procedurę medyczną w zupełności wystarcza, aby w ten sposób uzyskać na monitorze aparatu USG rzeczywisty obraz uszkodzeń oraz niepożądanych zmian w obrębie nerwów, stawów czy kości. W czasie badania specjalista przykłada głowicę pokrytą żelem do diagnozowanej okolicy nadgarstka. Na zakończenie badania sporządzany zostaje dokładny opis, będący oceną zaobserwowanych zmian, ewentualnych nieprawidłowości; można do niego dołączyć stosowną dokumentację zdjęciową. Tego typu działanie znacznie ułatwia proces diagnozowania, jak również poprawia efektywność zastosowanego leczenia. Ponadto USG nadgarstka służyć może również do monitorowania postępów użytej terapii czy prowadzonej rehabilitacji.

Jakie dolegliwości powinny być podstawą do wykonania badania ultrasonograficznego nadgarstka?

Bezwzględnymi objawami skłaniającymi do wykonania USG nadgarstka są wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne w obrębie tego miejsca, jak również niepokojące zmiany widoczne w tym obszarze ciała – długo utrzymujące się zasinienie, krwawe wybroczyny, które nie ulegają wchłonięciu, mimo stosowania medykamentów, jak również kontuzje sportowe, zarówno te, dotyczące amatorów, jak i wyczynowców. USG nadgarstka służy w tym przypadku do fachowej oceny wielkości i skutków zmian pourazowych oraz dobraniu jak najlepszej metody ich leczenia lub ograniczenia przyszłych konsekwencji zdrowotnych.

W dalszej kolejności USG nadgarstka wykonuje się, gdy dokuczają nam bóle reumatyczne oraz choroba zwyrodnieniowa, obejmująca również okolice nadgarstka. Ponadto istnieje szerokie spektrum wskazań do wykonania badania USG nadgarstka. Jednymi z najczęściej odwiedzającymi pracownie ultrasonograficzne pacjentami, są osoby borykające się z ostrymi, chronicznymi bólami tego obszaru. Jedną z najczęstszych przesłanek do wykonania badania ultrasonograficznego nadgarstka, jest ból stawów ręki, który wynika z jej długotrwałego i uporczywego przeciążania – na przykład wskutek niehigienicznych warunków pracy. USG nadgarstka należy wykonać w przypadku zauważenia zgrubień, guzów, jak również nie ustępujących samoistnie zaburzeń ruchomości poszczególnych stawów nadgarstka. Badania nadgarstka przy pomocy ultrasonografu jest wskazane przy ocenie zmian zwyrodnieniowych oraz toczących się stanów zapalnych (takich, jak choroba reumatyczna – RZS). Stosunkowo częstym powodem wykonania badania USG nadgarstka jest także ocena nerwów pośrodkowego oraz łokciowego, z uwagi na częste pojawianie się zespołów uciskowych, tak zwanego zespołu cieśni nadgarstka.

Decydując się na USG nadgarstka mamy pewność, iż urządzenie to jest w stanie ocenić aktualny stan kości, splotów nerwowych, stawów oraz uszkodzeń więzadłowo-torebkowych i wszelkich urazów powypadkowych.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa