rekawice bhp

Artykuły ochronne, które kojarzą się przede wszystkim ze służbą zdrowia, to przede wszystkim rękawice medyczne, a także różnego rodzaju ochraniacze na obuwie, fartuchy flizelinowe czy maseczki chirurgiczne. Jednak artykuły te znajdują zastosowanie także w innych zawodach, niezwiązanych ze służbą zdrowia. W artykule wskazujemy, gdzie jeszcze używane są artykuły medyczne.

 Inne zastosowania artykułów medycznych

Rękawice jednorazowe są stosowane w wielu dziedzinach życia, a także w licznych zawodach. Używają ich nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale również kosmetyczki, tatuażyści czy weterynarze. Takie rękawice powinny nosić również wychowawczynie w żłobkach czy przedszkolach podczas karmienia dzieci, zabezpieczają one dłonie sprzedawców działów mięsnych oraz kucharzy i cukierników. Doskonale sprawdzają się także w gospodarstwie domowym, chroniąc ręce przed szkodliwym wpływem detergentów.

Ochraniacze na obuwie znajdują zastosowanie przede wszystkim w szpitalach, ale doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie podłoże musi zostać zabezpieczone przed przenoszeniem zanieczyszczeń, a więc w przedszkolach czy żłobkach, ośrodkach rehabilitacji czy w muzeach.

Maseczki higieniczne stanowią dobrą ochronę przed skażeniem dróg oddechowych drobnoustrojami. Stosowane są przede wszystkim w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, ale sprawdzą się także w niektórych gałęziach przemysłu. Warto również wiedzieć, iż noszenie maseczki chirurgicznej czy dentystycznej w domu przez osobę chorą na grypę zmniejsza ryzyko zakażenia innych domowników nawet o 50%.

Artykuły medyczne, szerokie zastosowanie, nie tylko w służbie zdrowia

Artykuły medyczne to nie tylko produkty kojarzące się stricte ze służbą zdrowia. Przykładowo, często obecnie stosowane półmaski antysmogowe znajdują zastosowanie podczas ochrony dróg oddechowych, z uwagi na skażenie powietrza. Z kolei okulary ochronne stosowane są na wielu stanowiskach pracy, ale także podczas wykonywania niektórych prac w domu, na przykład w czasie remontu. Odzież medyczna ochronna, która jest przeznaczona do krótkotrwałego użytku może zostać wykorzystana również w zakładach produkcyjnych czy usługowych, gdzie konieczne jest utrzymanie wysokiego reżimu czystości, jak praca przy produkcji leków, kosmetyków czy w laboratoriach.

Źródło: Glovex – Hurtownia BHP