clima serwis

Systemy klimatyzacji są coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami w zakresie poprawy komfortu użytkowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Wzrost zainteresowania tego typu systemem wynika w dużym stopniu z szerokiej dostępności tego rodzaju urządzeń oraz jej niskimi kosztami zakupu czy montażu. Warto jednak pamiętać, że system klimatyzacji wymaga regularnie przeprowadzanego serwisu.

Montaż systemu klimatyzacji

Coraz większa liczba użytkowników decyduje się na wyposażenie domu bądź biura w system klimatyzacji. Pozwala on na znaczne zwiększenie komfortu użytkowania przestrzeni naszego życia oraz pracy. Klimatyzacja pozwala na dopasowanie optymalnej temperatury pomieszczeń do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nie tylko pozwala na ochłodzenie przestrzeni latem, ale również umożliwia ogrzanie jej w okresie zimowym. Co więcej, montaż klimatyzacji nie dotyczy tylko nowo powstałych budynków, gdzie systemy klimatyzacji wprowadzane są jeszcze bezpośrednio do projektu. Coraz więcej użytkowników budynków już istniejących, decyduje się na montaż klimatyzacji. Wymaga to niejednokrotnie tylko remontu oraz niewielkich zmian adaptacyjnych.

Serwis klimatyzacji

Prawidłowy montaż oraz wprowadzenie zmian adaptacyjnych nie zakańczają jednak czynności jakie należy podjąć, by zapewnić sprawny system działania  klimatyzacji. Przyczynia się do tego także odpowiedni dobór mocy chłodniczej do typu klimatyzowanego pomieszczenia. Istotne jest tutaj także cykliczne i systematyczne serwisowanie systemu klimatyzacji, które pozwoli na utrzymanie jej w odpowiednim stanie technicznym, a także zapobiegnie powstawaniu oraz rozwojowi wewnątrz jednostek wilgoci czy też drobnoustrojów mogących mieć niekorzystny wpływ nie tylko na wydajność i prawidłową pracę klimatyzacji. Należy bowiem zauważyć, iż nieprawidłowa praca urządzenia bądź rozwój wszelkiego rodzaju drobnoustrojów może mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia użytkowników korzystających z klimatyzowanych pomieszczeń. 

Większość użytkowników posiadających w domach bądź w mieszkaniach systemy klimatyzacji korzysta z usług profesjonalnych firm serwisujących wszelkiego rodzaju klimatyzacje. W ten sposób do minimum zredukowana jest konieczność indywidualnej ingerencji w system wentylacyjny i klimatyzacyjny. Specjaliści w ramach świadczonych usług wykonują niezbędne czynności serwisowe, nie wymagają od użytkowników żadnego rodzaju środków czyszczących, dezynfekujących czy bakteriobójczych, posiadają je we własnych zakresie. Z pewnością stanowi to najwygodniejsze rozwiązania jeśli chodzi o serwis klimatyzacji.

Dlaczego serwis klimatyzacji jest ważny?

W przypadku zaniedbania systematycznego serwisu użytkowanej klimatyzacji prowadzi to do znacznego spadku jakości chłodzenia, a więc wydajności pracy urządzenia. Może to doprowadzić nawet do powstania różnego rodzaju awarii. W związku z tym serwis klimatyzacji powinien odbywać się  mniej więcej raz lub dwa razy do roku. Czynności serwisowe powinny obejmować przede wszystkim odgrzybienie oraz czyszczenie skraplacza i parownika, a także sprawdzenie ciśnienia w układach chłodzenia. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych firm działających w tym zakresie.

Zdecydowana większość oferowanych modeli klimatyzatorów posiada wbudowane specjalistyczne funkcje, których celem jest zapobieganie powstawania wilgoci oraz gromadzenia się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Rozwiązania te w znaczny sposób ograniczają rozwój wilgoci czy pleśni, jednak nie daje stuprocentowej gwarancji na długotrwałą eliminację tego typu problemów.

źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa