Silikaty – prawdy i mity

Elementy silikatowe są bardzo popularnym materiałem budowlanym, powszechnie stosowanym przez architektów, projektantów wnętrz czy inwestorów. Na temat silikatów, tak jak w przypadku każdego produktu dostępnego na rynku już przez długi czas, pojawiają się, powtarzane przez różnych uczestników procesu budowlanego, nie zawsze prawidłowe opinie i poglądy. Warto zweryfikować, które z nich są prawdziwe.

MIT – silikaty emitują szkodliwe związki, które mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie
Silikaty są zaliczane do najbezpieczniejszych materiałów obecnych na rynku, zarówno pod kątem surowców służących do powstania materiału, jak i promieniotwórczości naturalnej. Dla potwierdzenia tego poglądu warto przeanalizować zarówno skład, jak i proces produkcji silikatów. Wszelkie elementy silikatowe wytwarzane są z trzech podstawowych składników – piasku, wapna i wody. Często w odniesieniu do silikatów używane jest określenie „sztuczny kamień”, ponieważ powstają w sposób odzwierciedlający powstawanie piaskowca w warunkach naturalnych. Składniki zostają ze sobą wymieszane, po czym następuje formowane i utwardzane w procesie autoklawizacji pod wpływem pary wodnej o wysokim ciśnieniu i w temperaturze ok. 200°C. Warto podkreślić, że obecność wapna w składzie produktu, sprawia, że ma on odczyn zasadowy, co skutecznie zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie.

MIT – domy z silikatów są zimne

Pogląd, według którego budynki wykonane z silikatów są zimne, utrwalił się w Polsce na przełomie lat 70’tych i 80’tych. Nie przykładano wówczas uwagi do zapewnienia budynkom odpowiedniej izolacji cieplnej. Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach o cienkich, nieizolowanych ścianach było bardzo utrudnione bez względu na materiał budowlany wykorzystany do wzniesienia ścian.

W rzeczywistości silikaty odznaczają się wysoką zdolnością do akumulacji ciepła, co w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną pozwala na utrzymywanie w budynku optymalnej temperatury przez długi czas. Ogrzanie takiego budynku w sezonie grzewczym zajmuje nieco więcej czasu, ale powstały bufor cieplny chroni mieszkańców domu czy mieszkania przed wychładzaniem pomieszczeń nawet w przy dużych amplitudach temperatur. Natomiast latem budynki wzniesione z bloczków silikatowych, nie nagrzewają się zbyt szybko i utrzymują wewnątrz optymalną temperaturę.

MIT – silikaty chłoną wilgoć

Mit dotyczący tego, że silikaty stosunkowo łatwo chłoną wilgoć trudno wyjaśnić. Elementy silikatowe charakteryzują się wręcz niską nasiąkliwością wynoszącą maksymalnie 16%. Bloczki silikatowe produkowane są jako elementy o dużych gęstościach, dzięki czemu są mniej podatne na działanie wilgoci. Ponadto, dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym, bloczki silikatowe pomagają w utrzymywaniu w budynku stałej wilgotności i optymalnych warunków życia.

PRAWDA – silikaty są ciężkie

Wspomniana wyżej gęstość, pomimo swoich pozytywnych aspektów powoduje także, że silikaty są materiałem masywnym i dość ciężkim. Z tego powodu wszelkie konstrukcje wznoszone za pomocą elementów silikatowych, wymagają zazwyczaj mocniejszego fundamentu. Natomiast transport i przenoszenie bloczków może się wiązać z użyciem specjalistycznego sprzętu, przez co prace murarskie mogą zostać nieznacznie wydłużone. Jednak to właśnie dzięki masie pojedynczych elementów budynki wzniesione z silikatów są bardzo solidne, ciche i odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Silikat to naturalny i odporny na wchłanianie wilgoci materiał budowlany, który skutecznie akumuluje ciepło i jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu wszelkie elementy silikatowe są z powodzeniem stosowane przy wznoszeniu domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych, budynków usługowych czy obiektów użyteczności publicznej.

Źródło: hplush.pl – murowanie ścian