Upadlosc konsumencka – jak ja przeprowadzic

Problemy ze spłatą długów nie są zjawiskiem rzadkim. Często w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń bądź mylnych decyzji można wpaść w pętlę długów, z której nie będzie wyjścia. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które może okazać się jedynym rozwiązaniem problemu. Chodzi mianowicie o upadłość konsumencką.

Czym jest upadłość konsumencka?

Ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenckiej skutkuje zmniejszeniem lub nawet całkowitym umorzeniem zobowiązań dłużnika. Tego typu upadłość dotyczy osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Zanim sąd będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką, trzeba spełnić dwa główne warunki. Po pierwsze musi zaistnieć niewypłacalność osoby fizycznej. Dzieje się tak w przypadku gdy jej majątek nie jest wystarczający do pokrycia wszystkich zobowiązań wobec wierzycieli. Co więcej, niewypłacalność nie może wynikać z umyślnej winy dłużnika. Możliwe jest również ogłoszenie upadłości na rzecz byłego przedsiębiorcy. Jednak na ogół jest to trudniejsze niż w przypadku osoby, które wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej.

Przed zdecydowaniem się na rozpoczęcie postępowania warto skorzystać z pomocy specjalistów. Kancelaria radców prawnych z doświadczeniem w prowadzeniu tego typu spraw będzie w stanie poprawnie ocenić nasz przypadek. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której nie doszło do ogłoszenia upadłości z uwagi na niewłaściwie przygotowany wniosek. Warto również dokonać rzetelnej oceny całokształtu sytuacji majątkowej dłużnika, żeby mieć pewność, że ogłoszenie upadłości się opłaci. Pomoc kancelarii może być przydatna na każdym etapie procesu upadłościowego. Udzielane nam porady prawne umożliwią ograniczenie wszelkiego rodzaju opóźnień, które mogłyby zaistnieć z uwagi na nasz brak doświadczenia w kwestiach prawnych.

Jak wyglądają poszczególne etapy postępowania?

Pierwszym krokiem jest złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Opłata za tego typu wniosek wynosi 30 zł. Następnie sąd zajmie się ustaleniem, czy wnioskodawca spełnia odpowiednie warunki, aby możliwe było ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W przypadku oddalenia wniosku dłużnik ma prawo wnieść zażalenie na decyzję sądu. Warto zauważyć, że pozytywne postanowienie sądu jest dopiero początkiem procesu pozbywania się długów.

W następnym etapie rozwiązane zostaną dwie kwestie. Po pierwsze, wszyscy wierzyciele będą mogli zgłaszać zobowiązania, które posiada wobec nich dłużnik. Dzięki temu zostanie skompletowana całkowita lista wierzytelności. Jednocześnie będzie trwało ustalanie wielkości masy upadłości, po czym dojdzie do jej spieniężenia. Otrzymane środki finansowe zostaną rozdzielone pomiędzy wierzycieli. Osobą odpowiedzialną za tę część postępowania jest syndyk wyznaczony przez sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości.

Kolejnym etapem jest przygotowanie przez sąd Planu Spłaty Wierzycieli. Jest on niezbędny, jeżeli suma uzyskana podczas sprzedaży majątku dłużnika nie wystarczyła do pokrycia jego zobowiązań. Dotyczy on spłacenia przynajmniej części długów przez upadłego. Plan może  zostać wyznaczony na okres nie dłuższy niż 3 lata. Podczas jego opracowania, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim możliwości zarobkowe dłużnika, a nie wysokość niespłaconych wierzytelności. Oprócz szczegółów spłaty, sąd wyznacza również, jaka część długów upadłego zostanie umorzona. W niektórych przypadkach do oddłużenia może dojść nawet bez potrzeby zapłaty jakichkolwiek pieniędzy wierzycielom. Mogą się oni wtedy odwoływać od takiej decyzji sądu. Podmiotami nadzorującymi wykonywanie planu są wszyscy wierzyciele oraz sąd.

Zalety upadłości konsumenckiej

Podstawowym powodem, dla którego ludzie decydują się na ogłoszenia upadłości, jest to, że pozwala im to na wyjście z sytuacji, gdy spłata długów wydaje się niemożliwa. Chociaż w rezultacie tego procesu stracimy swój majątek, to istnieją pewne dostępne dla nas udogodnienia. W sytuacji, gdy dojdzie do zajęcia i sprzedaży nieruchomości, w której mieszkał dłużnik, możliwe jest otrzymanie środków na wynajem nowego lokalu przez rok lub dwa lata. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, w której dłużnik zostaje bezdomnym. Ważnym atutem upadłości konsumenckiej jest fakt, że ma ona na celu doprowadzenie do całkowitego oddłużenia konsumenta. Znacznie różni się tym od egzekucji komorniczej, w której głównym zadaniem jest maksymalna satysfakcja wierzycieli.

Jeżeli w perspektywie mamy uczestnictwo w postępowaniu egzekucyjnym, rozsądniej jest przejąć inicjatywę i złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Umożliwi to wyrwanie się ze spirali zadłużenia i da ponowną szansę na normalne życie.

Źródło: radcowie-prawni.waw.pl – lista radców prawnych Warszawa