chwytak w wozku widlowym

Dobrze dopasowany osprzęt do wózków widłowych znacznie poszerza zakres zadań, jakie urządzenie może wykonywać, ulepszając tym samym jego działanie. Umożliwia to wykorzystanie wózków widłowych w różnych branżach – w każdej z nich maszyny te wykorzystywane są do przewożenia różnych towarów. To sprawia, że w każdym zakładzie potrzebny jest inny zestaw wideł, a w niektórych przypadkach także możliwość ich skręcania pod określonym kątem.
Obecnie w przemyśle najczęściej wykorzystuje się rozmaite przedłużki wideł oraz chwytaki, które mają bardzo szeroki zakres zastosowań.

Chwytak w wózku widłowym – zastosowanie

Wózek widłowy jest maszyną stosowaną w budownictwie, magazynach, a nawet rolnictwie. Każda z tych branż ma specyficzne wymagania, co wiąże się z odpowiednim doborem osprzętu, w tym chwytaków. Większość producentów dopasowuje chwytak do indywidualnych potrzeb danego klienta, świadcząc także usługi związane z jego regeneracją. Z tego powodu może się zdarzyć, że chwytaki tego samego typu będą się znacznie między sobą różnić w zależności od tego, przy jakim typie towarów mają być wykorzystywane – inne chwytaki potrzebne są np. do przenoszenia słomy, materiałów budowlanych czy kartonowych pudeł.

Typy chwytaków a ich funkcje

Jak wcześniej wspomniano, różne kształty i rodzaj przenoszonych towarów doprowadziły do stworzenia kilku typów chwytaków, różniących się zastosowaniem i parametrami takimi jak kształt części chwytnej. Najpopularniejsze typy to:

  • Chwytak rurowy – cechuje go łatwa kontrola siły nacisku. Z tego powodu idealnie nadaje się do przewożenia miękkich i delikatnych materiałów. Szeroko wykorzystywany jest w przemyśle papierniczym, szczególnie w roli chwytaka do rol papieru.
  • Chwytak obrotowy – często posiada obrotowe widły. Najczęściej wykorzystywany jest do przewożenia bel, beczek i innych towarów, przy których ważna jest możliwość ich swobodnego obracania.

Warto wspomnieć, że kluczowe dla prawidłowej pracy maszyny jest dobranie typu chwytaka dokładnie do zadań, jakie ma wykonywać wózek widłowy. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do szybszego zużywania się sprzętu i ponoszenia wyższych kosztów związanych z serwisem wózka.

Chwytaki w wózku widłowym – możliwości

Możliwości danego modelu chwytaka zależą przede wszystkim od zakresu możliwych do wykonania ruchów. Różne typy chwytaków mają konstrukcję, która pozwala im się do pewnego stopnia obracać. Niektóre z nich mogą wykonać obrót nawet o 360 stopni, posiadając do tego niezależnie obracające się widły. Umożliwia to wygodne obracanie różnych pojemników, dzięki czemu można np. łatwo opróżniać beczki.

Z kolei możliwość oddzielnego sterowania poszczególnymi stronami wideł ułatwia operowanie towarami o kształtach niestandardowych oraz delikatnych, wymagających precyzji. Dużą pomocą jest tutaj także automatyzacja sprzętu – nie jest konieczne manualne ustawianie wideł przy zmianie kształtu przenoszonego przedmiotu.

Wózki widłowe należą do tych urządzeń, które obecne są w prawie każdym zakładzie produkcyjnym. Wygodne przewożenie palet, pojemników i materiałów wymaga jednak dopasowania właściwego osprzętu. Dlatego tak ważna jest współpraca z doświadczonym producentem, który pomoże dobrać części idealnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że na dobrym sprzęcie nie powinno się oszczędzać. W przeciwnym wypadku możemy być narażenie na ponoszenie większych kosztów regeneracji, a także serwisu wózka w przyszłości.