Mała łazienka jest niestety standardem we współczesnych mieszkaniach. Pomieszczenie o niewielkich wymiarach stwarza wiele problemów, jeśli chodzi o wystrój – bardzo trudno uniknąć wrażenia ciasnego i ciemnego pomieszczenia. Najczęściej zaleca się zastosowanie jasnej kolorystyki optycznie powiększającej wnętrze. Jak sprawić, by mała łazienka wyglądała niepowtarzalnie?
Kamień naturalny w małej łazience
Aby urozmaicić aranżację łazienki, warto zdecydować się na zastosowanie płytek kamiennych. Proces powstawania kamienia naturalnego sprawia, że nawet w ramach jednego rodzaju, poszczególne płytki różnią się intensywnością wybarwienia, odcieniem, a także designem.
Oferta kamienia naturalnego do łazienek jest szeroka – możemy wybrać: płytki kamienne do wnętrz, płytki podłogowe z kamienia, a całość aranżacji można urozmaicić mozaiką z kamienia naturalnego.
Rodzaje kamienia naturalnego
Wybór kamienia należy od indywidualnych upodobań i planowanego efektu, niemniej należy rozważyć również wady i zalety poszczególnych gatunków kamienia naturalnego:
- marmur – bardzo elegancki, w wielkiej liczbie wzorów i kolorów; bardzo efektownie wygląda na dużych powierzchniach, na małych może stanowić wyrazisty element ozdobny;
- trawertyn – klasyczny, charakteryzuje się delikatnym rysunkiem i ciepła paletą barw brązu i beżu; wadą jest duża porowatość kamienia – wymaga specjalnego zabezpieczenia przed wodą;
- piaskowiec – podobny do trawertynu, o pięknej strukturze i ciepłych barwach, także wymaga zabezpieczenia przed wilgocią;
- granit – kamień o najbardziej zwartej strukturze, ze wszystkich gatunków ma on największą odporność na wodę;
- onyks – niesamowicie dekoracyjny, o pięknej barwie i rysunku – idealny do miejscowego podświetlenia, występuje w formie mozaiki z kamienia naturalnego lub płytkach kamiennych o niewielkim formacie;
Style wykończenia łazienki
Do niedawna płytki kamienne do wnętrz znajdowały zastosowanie w dużych, klasycznie urządzanych łazienkach. Obecnie mamy do wyboru kilka możliwości, więc łatwo można odnaleźć odpowiadający nam styl.
Styl klasyczny
Kamień zastosowany we wnętrzu nie może go pomniejszać, toteż należy się ograniczyć np. do ułożenia kamiennych płytek na jednej ścianie i przy niej ustawić ozdobną umywalkę. Piękne duże lustro będzie efektownym dopełnieniem eleganckiego wnętrza. Dobrze dobrane detale, takie jak baterie łazienkowe, uchwyty czy pojemniki na mydło mogą nadać aranżacji nowego wyrazu.
Styl minimalistyczny
Monochromatyczny lub w zestawie dwóch kolorów, oszczędny w detalach, ale świetnie sprawdzający się w niewielkich pomieszczeniach – w kilku wariantach:
- zestawienie białych płytek z mozaiką z kamienia naturalnego, która może stanowić wykończenie wnętrza kabiny prysznicowej;
- gładkie jasne płytki połączone w kontrastowymi elementami z kamiennych płytek;
- jasne płytki w ciepłym odcieniu, a na jednej ze ścian kamienne płytki z trawertynu lub piaskowca imitujące surowy mur.
Styl nowoczesny
Odważne połączenia kolorystyczne lub przeciwnie: wnętrz jednokolorowe z kontrastującymi elementami. Dodatki zazwyczaj w kolorze srebrnym, proste i efektowne w formie oraz wykonaniu. Do małej łazienki rekomendujemy:
- połączenie podobnego koloru płytek i kamienia naturalnego – najlepiej wygląda zestawienie gładkich płytek z kamieniem o wyraźnym wzorze lub strukturze;
- jednobarwne płytki z wyodrębnioną powierzchnią z kamienia naturalnego np. jedna ściana z marmuru o wyraźnym wzorze;
- jednobarwne płytki z kontrastującą, kamienną podłogą.
W każdym stylu możemy zastosować kamień naturalny – duże powierzchnie z mozaiki czy kamiennych płytek albo małe detale podkreślające charakter wnętrza – wybór należy do kupującego. Naturalny kamień zawsze nadaje łazience blasku i ekskluzywnego charakteru.