fotowoltaika

Popularność paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach wyraźnie wzrosła, co może mieć związek nie tylko z możliwościami technicznymi, jakie dają nam domowe elektrownie słoneczne, ale i z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Nie powinno zatem dziwić, że inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup instalacji, która jest nie tylko ekologiczna, ale i opłacalna, rezygnując przy tym z tradycyjnych źródeł energii. Co istotne, decydując się na fotowoltaikę, mamy pewność, że zainwestowane pieniądze będą procentowały przez długie lata, a sam system słoneczny powinien nam zapewnić niezależność energetyczną.

Dlaczego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, ponieważ pozwala skutecznie obniżyć koszty utrzymania gospodarstw czy firm bez konieczności dodatkowych oszczędności. Opłacalność paneli słonecznych polega przede wszystkim na ich całorocznym działaniu, a więc efektywnym wykorzystywaniu pracy paneli w każdym okresie ich eksploatacji. Ilość prądu produkowana w zimie jest oczywiście stosunkowo mniejsza niż ta, którą pozyskujemy latem, co jest związane z krótszym okresem nasłonecznienia w ciągu dnia, ale wygenerowana ilość prądu i tak pozwala na zaspokojenie części potrzeb energetycznych naszego domu czy firmy. Co istotne, niedobory powstające zimą można w łatwy sposób uzupełnić prądem, który udało nam się zmagazynować latem, kiedy ilość wyprodukowanej energii, ze względu na dużo większe nasłonecznienie, znacznie przewyższa nasze dzienne potrzeby energetyczne. 

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala zatem nie tylko uniezależnić się od dostawców prądu, ale i pomaga dbać o środowisko. Fotowoltaika wiąże się też z realnymi obniżkami kosztów energii elektrycznej, a w dalszej perspektywie – ze sporymi oszczędnościami. Musimy też pamiętać, że wyprodukowana w lecie przez domową elektrownię słoneczną nadwyżka energii nie przepada, ale jest odsyłana do sieci publicznej i magazynowana, dzięki czemu w chwilach mniejszych przychodów domowej elektrowni słonecznej możemy z niej ponownie bezpłatnie skorzystać.

W praktyce system „Opustów” oznacza, że w rozliczeniu rocznym instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW będą mogły odzyskać z publicznej sieci energetycznej 80% oddanej energii (a więc 0,8 kWh za każdą 1 kWh), a instalacje o mocy wyższej niż 10 kW, ale mniejszej niż 40 kW, będą mogły odzyskać z sieci 70% oddanej energii.

Czy fotowoltaika będzie w stanie zasilić wszystkie urządzenia elektryczne?

Skuteczność fotowoltaiki polega na tym, że jest ona w stanie bezproblemowo przekształcić prąd stały w przemienny, bez konieczności dodatkowej ingerencji. Oznacza to, że prąd przemienny znajdujący się w gniazdkach elektrycznych, pozyskany z pracy paneli fotowoltaicznych i przetworzony w falowniku, jest w stanie zasilić wszystkie podłączone do sieci i pracujące w naszym domu czy firmie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Nie ma też przeszkód, aby fotowoltaika dostarczała wystarczającą ilość energii elektrycznej potrzebną do zasilenia sprzętów biurowych czy oświetlenia pomieszczeń magazynowych. Dzięki temu każde gospodarstwo domowe i firma, bez względu na ich wielkość i zapotrzebowanie energetyczne, może stać się samodzielnym wytwórcą energii elektrycznej i całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu.

Czy na instalację fotowoltaiczna przysługują ulgi?

Od 1 stycznia 2019 roku wszyscy posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą odliczyć koszty poniesione z tytułu zakupu fotowoltaiki w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego. W rocznym zeznaniu podatkowym można łącznie odliczyć kwotę 53 tys. złotych. Całą inwestycję można odliczyć od podstawy opodatkowania, a kwota odliczenia może podlegać odjęciu w kolejnych latach rozliczeniowych, nie dłużej jednak niż przez okres 6 lat, począwszy od końca roku podatkowego, gdy poniesiono pierwszy wydatek na zakup fotowoltaiki. 

Od 23 lipca 2019 roku inwestorzy mogą także korzystać z rządowego programu „Mój prąd” skierowanego do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada, że osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na bezzwrotne dofinansowanie  w wysokości nieprzekraczającej 5 tys. złotych kosztów kwalifikowanych. Beneficjent będzie mógł jednak z tej kwoty pokryć jedynie 50% kosztów kwalifikowanych instalacji PV (koszt zakupu i montażu).

Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje