W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona. Dzięki zaawansowanym funkcjom jedno urządzenie służy nam jako telefon, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, budzik czy notatnik. Jak dbać o telefon, by posłużył nam jak najdłużej?
Uwaga na temperaturę
Telefony komórkowe (jak większość urządzeń elektronicznych) nie reagują dobrze na skrajne temperatury. Wysoka temperatura bardzo źle wpływa na żywotność baterii – dodatkowo w wielu nowych modelach telefonów nie jesteśmy w stanie wymienić baterii samodzielnie. Z tego powodu dobrze unikać takich sytuacji jak zostawianie urządzenia blisko kaloryfera, w rozgrzanym samochodzie, na kocu na plaży, w pełnym słońcu. Należy też unikać przegrzewania urządzenia poprzez uruchamianie wielu aplikacji w jednym czasie.
Zbyt niska temperatura może być dla smartfona jeszcze groźniejsza niż zbyt wysoka. Z tego powodu zimą warto zakupić dobry pokrowiec, który ochroni telefon od niskich temperatur. Dobrze jest też unikać korzystania z telefonu na dworze przy minusowych temperaturach Jeśli dojdzie do wychłodzenia urządzenia, pozostawmy go potem w temperaturze pokojowej. Starajmy się w tym czasie nie korzystać z telefonu.
Niebezpieczna wilgoć
Należy pamiętać, że nie tylko całkowite zalanie wodą może skończyć się dla naszego urządzenia nieszczęśliwie. Czasem, by doszło do zawilgocenia i awarii wystarczy używanie telefonu w wilgotnym środowisku, na przykład długie rozmowy podczas deszczu czy pozostawianie w zaparowanej łazience. Na wilgoć narażamy telefon również wtedy, gdy trzymamy go przy sobie w czasie wysiłku fizycznego – jeśli uprawiamy sport i używamy aplikacji na smartfonie do rejestrowania wyników, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który ochroni nasz telefon przed wilgocią. Dlaczego jest to istotne? W wyniku zawilgocenia w podzespołach urządzenia rozpoczyna się proces korozji. Nawet jeśli w początkowym etapie telefon funkcjonuje bez zarzutu, skutki wilgoci mogą pojawić się z opóźnieniem.
Właściwe czyszczenie
Jak każde urządzenie elektroniczne, telefony także wymagają specjalnego sposobu czyszczenia. Wyświetlacz smartfona należy czyścić suchą bądź bardzo delikatnie zwilżoną ściereczką z mikrofibry. Nie należy stosować niesprawdzonych preparatów chemicznych dostępnych w sklepach, o ile nie są przeznaczone specjalnie do tego celu.
Oryginalne akcesoria
Oryginalne akcesoria do telefonu sygnowane przez jego producenta są zawsze nieco droższe niż ich zamienniki, ale warto w nie zainwestować. Używanie taniej, nieautoryzowanej ładowarki może spowodować awarię układów elektronicznych. Telefon będzie wtedy ładował się o wiele wolniej i szybciej rozładowywał. Po pewnym czasie może w ogóle przestać reagować na podpięcie do ładowarki. Podobnie sprawa ma się w przypadku słuchawek. Warto stosować zestawy od producentów, które mają odpowiednie dla urządzenia parametry.
Ubezpieczenie smartfona
Jeśli inwestujemy w drogie urządzenie i chcemy mieć pewność, że nawet w przypadku uszkodzenia nie będziemy narażeni na wysokie koszty naprawy, warto wykupić polisę ubezpieczającą nasz telefon. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ofert różniących się ceną i oferowanym zakresem ubezpieczenia. Niemal każdy operator ma w ofercie tego typu produkty, które pozwalają na pokrycie kosztów naprawy w przypadku uszkodzenia wyświetlacza czy zalania telefonu.