Sala kinowa we własnym domu jest marzeniem wielu osób. Wyposażona w profesjonalny sprzęt, potrafi zagwarantować niesamowite wrażenia podczas wieczorów, spędzonych na oglądaniu seansów filmowych w gronie rodziny czy przyjaciół. Aby własne kino domowe zapewniało jak najlepsze wrażenia, przy projektowaniu przestrzeni warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników lub skorzystać z profesjonalnej pomocy osób, zawodowo zajmujących się urządzaniem tego typu pomieszczeń.
Jak wybrać wnętrze pod salę kinową?
W tym przypadku pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego pomieszczenia. Można o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu, przeznaczając do tego celu jeden z pokoi. Jeśli dom czy mieszkanie są już gotowe, również nie stanowi to przeszkody do odpowiedniego zagospodarowania wybranego pokoju na potrzeby sali kinowej. Najlepiej, aby takie miejsce oferowało sporą ilość przestrzeni – jest to niezbędne dla prawidłowego ustawienia kanap i zachowania optymalnej odległości od ekranu.
Oświetlenie kina domowego
Nie mniej ważną kwestią co zapewnienie stosownego pomieszczenia jest odpowiednie oświetlenie domowego kina. Jeśli będzie to wydzielone pomieszczenie, dedykowane do tej roli, można zaprojektować w nim specjalne lampy i rozmieścić je tak, by imitowały wygląd sali kinowej. Doskonałym wyborem jest sala kinowa, zlokalizowana w piwnicy – praktycznie niweluje to problem światła, wpadającego przez okna. Gdy organizujemy kino domowe w salonie, niezbędne jest jego odpowiednie zaciemnienie, przy użyciu rolet lub zasłon nieprzepuszczających promieni słonecznych. Na czas seansu, dobrze będzie włączyć jedynie niewielką, dyskretnie rozpraszającą mrok lampkę.
Nagłośnienie w domowej sali kinowej
Kolejnym krokiem jest właściwe nagłośnienie kina domowego. Jeśli jesteśmy na etapie budowy czy remontu, można zastanowić się nad rozprowadzeniem kabli i gniazdek audio, które umożliwią późniejsze podłączenie głośników, eliminując nieestetyczny problem przewodów leżących na podłodze. Gdy nie mamy takiej możliwości, kable można ukryć pod przypodłogowymi listwami wykończeniowymi. W sprzedaży są dostępne gotowe zestawy kina domowego, zawierające kilka głośników satelitarnych, kolumnę centralną i subwoofer, lub – jeśli nie posiadamy możliwości instalacji kilku elementów – pojedyncze soundbary. Ich przemyślane rozmieszczenie gwarantuje przestrzenny dźwięk oraz doskonałą jakość obrazu.
Obraz we własnym kinie
Domowa sala kinowa musi być również wyposażona w wysokiej klasy ekran. Jeśli posiadamy duży, płaski ekran telewizora, będzie on wystarczający do oglądania seansów. W przypadku, gdy nasz telewizor jest nieduży lub nie spełnia właściwych parametrów jakości, warto zastanowić się nad instalacją projektora, za pomocą którego wyświetlimy olbrzymi obraz wprost na ścianie. Wymaga on jednak odpowiedniej wielkości pomieszczenia, pustej ściany umożliwiającej rzucanie obrazu lub specjalnego rozwijanego ekranu, przeznaczonego do rzutników.
Rozwiązania umożliwiające oglądanie filmów
Filmy możemy oglądać, korzystając z wypożyczonych płyt dvd, płatnych serwisów VOD, telewizji satelitarnej lub cyfrowej (naziemnej). Ostatnie wyjście jest bardzo praktyczne i wygodne, wymaga jednak odpowiedniego montażu anten. Prawidłowe ustawienie anteny jest niezbędne, aby móc odbierać doskonałej jakości sygnał, pozwalający uzyskać głębię dźwięku i obrazu podczas seansów w domowym kinie. Montaż anten to proces, wymagający pewnej wiedzy, niezbędnej aby, prawidłowo i bezpiecznie przymocować sprzęt w wybranym miejscu. Uzyskanie optymalnego sygnału również nie należy do najłatwiejszych zadań, stąd ustawienie anteny dobrze jest zlecić osobie, specjalizującej się w tego typu usługach. Pozwoli to oszczędzić naszych nerwów i szybko uzyskać pożądane parametry odbioru.
Własna domowa sala kinowa jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Inwestując w odpowiedni sprzęt i wyposażenie, stworzymy przytulne miejsce do wspólnego spędzania czasu przy oglądaniu najciekawszych filmowych projekcji.