Decydując się na uprawę roślin, zarówno domowych i jak i zewnętrznych, trzeba dowiedzieć się, jak prawidłowo o nie dbać. Warto zapewnić im optymalne warunki, które pozwolą na ich prawidłowy i bujny wzrost. A co w sytuacji, kiedy rośliny marnieją?
Jakie mogą być przyczyny złej kondycji roślin?
W zależności od gatunku, wymagania każdej rośliny są inne, a więc należy indywidualnie dopasować środowisko w którym przebywa.
Po pierwsze należy dowiedzieć się jakiej gleby potrzebujemy. Jeżeli zapewnimy odpowiednią ziemię, roślinie naturalnie będzie łatwiej walczyć z różnymi chorobami. Nawet jeśli się nimi zarazi, szybciej uda jej się wrócić do dobrego stanu. Prawidłowy rodzaj gleby umożliwia także pobieranie odpowiedniej ilości składników mineralnych.
Drugi czynnik to ilość wody, którą dostarczamy. Rośliny naturalnie przebywające w wilgotnym środowisku muszą być obficie nawadniane, natomiast sukulenty, kaktusy czy gatunki z predyspozycjami do chorób grzybiczych nie mogą zostać przelane. Należy dawkować im wodę w minimalnej ilości.
Równie ważne jest nasłonecznienie. Wyróżniamy rośliny, które najlepiej czują się w słonecznym miejscu, oraz rodzaje cieniolubne. Odpowiednia ilość światła zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój, czasem warto nawet zaopatrzyć się w sztuczne oświetlenie np. lampy LED do roślin.
Warto również pamiętać o innych czynnościach pielęgnacyjnych. Natychmiast należy pozbywać się zarażonych liści. Dzięki temu możemy najszybciej wyeliminować pasożyta, zanim zadomowi się na tyle, że zniszczy całą roślinę. Po oderwaniu tych liści roślina nie musi wydatkować energii na zwalczanie zagrożenia, w zamian wydatkując ją na wypuszczanie nowych. Warto pamiętać również o tym, że przecieranie liści z kurzu ułatwi proces fotosyntezy.
Niedobór składników mineralnych
To częsta przyczyna złego stanu roślin. Na wystąpienie niedoboru mają pośredni wpływ wszystkie wymienione wyżej czynniki, jednak najważniejszy jest tutaj dobór odpowiedniej gleby oraz nawozu. Nie zawsze zbyt mała ilość nawozu wiąże się z niedoborem składników mineralnych. Wbrew pozorom często przyczyną problemów jest jego nadmiar. Jakie są objawy niedoboru mikroelementów i makroelementów?
- Słaby wzrost (spowodowany brakiem azotu), zbyt małe i jasne liście,
- Mała ilość kwiatów i słabo rozwinięty system korzeniowy (brak potasu),
- Sztywne liście, zgnite na końcach (brak fosforu),
- Brązowiejące liście świadczą o niedobrze siarki,
- Blade liście z plamkami (niedobór żelaza),
- Pomarszczone brzegi liści (niedobór cynku).
Dlaczego ważny jest poziom pH w glebie?
Od poziomu pH zależy to, jakie rośliny możemy posadzić w ogrodzie, oraz odwracając sytuację – jaką ziemię kupić do zasadzenia kwiatów doniczkowych. Tester pH pozwala dowiedzieć się, czy gleba jest zasadowa, kwaśna czy obojętna. Po sprawdzeniu rodzaju danej ziemi, można poprawić jej właściwości za pomocą ogólnodostępnych środków stworzonych właśnie w tym celu. Jaki miernik podłoża można kupić w sklepie? Do wyboru mamy zasadniczo dwa produkty:
- Tester pobierający niewielką ilość gleby, pod której wpływem odczynnik pH zmieni kolor cieczy. Na podstawie odczytanej barwy można stwierdzić, jakie pH ma badana gleba.
- Elektroniczny tester pH umożliwi pomiar kwasowości za pomocą sondy. Jest on wygodniejszy w użyciu i bardziej precyzyjny.
Warto badać PH gleby, aby precyzyjnie określić czy nadaje się do roślin które zamierzamy hodować. Dzięki temu zapewnimy im najlepsze możliwe warunki, gwarantujące długi i zdrowy rozwój.