Już 17 kwietnia 2020 na półki salonów muzycznych w całej Polski trafił album ”Męskie Granie 2019 Dogrywka”, materiał stanowiący uzupełnienie do oficjalnej płyty z jubileuszowej, 10. edycji trasy koncertowej pod patronatem Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz Grupy Żywiec.
Co znajdziesz na albumie?
Na krążku raz jeszcze przekonamy się na własne uszy o potencjale polskiej sceny alternatywnej, którą firmują swoją obecnością m.in. Krzysztof Zalewski, Ørganek, Nosowska, Lao Che, The Dumplings, Voo Voo, Łaki Łan, Kortez, Bass Astral x Igo oraz siostry Paulina i Natalia Przybysz. A to zaledwie kilku przedstawicieli z całej plejady utalentowanych wykonawców, jakich przyjdzie nam usłyszeć na tym albumie.
To, co natychmiast przychodzi na myśl po pierwszym przesłuchaniu wszystkich utworów, należy zbiorczo wpisać w kategorię nieoczywistości i poszukiwania świeżego brzmienia dla dobrze już znanych kompozycji. Nawet w przypadku piosenek autorskich (chociażby „United Colours of Armagedon” Lao Che, „Niemiiłości” Ørganka czy „Kocham być z Tobą” The Dumplings) artyści stawiają sobie za cel to, by zaskoczyć szerokością własnych muzycznych horyzontów i wyjściem poza schematy. Płyty z całą pewnością nie sposób przypisać do jednej dominującej stylistyki lub konceptu; to – w najpełniejszym tego słowa znaczeniu – wariacje, idące nieco dalej w stronę alternatywy niż to miało miejsce na poprzednich płytach pod szyldem „Męskiego Grania”.
„Dogrywka” podtrzymuje też tradycję charakterystyczną dla „Męskiego Grania”. Usłyszymy tu największe przeboje największych artystów polskiej sceny muzycznej w nowych interpretacjach. W tym przypadku Ania Rusowicz i Steve Nash sięgną po utwór zespołu 2+1 „Iść w stronę słońca”, natomiast legendę polskiego big-beatu, zespół Breakout przywoła skład: Paulina Przybysz & Rita Pax feat. Vito Bambino & Wojciech Waglewski, wykonując utwór „Oni zaraz przyjdą tu”.
Składanka, którą warto mieć w swoim domu!
Niezależnie od muzycznych preferencji, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zachowano tu szczególną dbałość o zróżnicowanie materiału. Usłyszymy tu piosenki bardziej sentymentalne, jak również drapieżne wykonania z rockowym pazurem. Nie braknie też eksperymentów z muzyką elektroniczną.
Z całą pewnością materiał zgromadzony na „Dogrywce” jest projektem podkreślającym autorską wizję twórców. Nie znaczy to bynajmniej, że jest nieprzystępny dla tych, którzy na co dzień słuchają innej muzyki. Wręcz przeciwnie, może okazać się znakomitym preludium do głębszego zapoznania się z twórczością artystów, których dotąd nie słyszeliśmy. A fani? Odnajdą tu zupełnie nowe muzyczne oblicze swoich idoli. Płyta na pewno spodoba się tym, którzy w koncertach „Męskiego Grania” poszukują przede wszystkim przekraczania pop-kulturowych trendów.