Nozyce gilotynowe

Obróbka blachy powinna być precyzyjna, a jednocześnie wydajna, aby nie ograniczać tempa pracy. Cięcie arkuszy o znacznych wymiarach może przysparzać wielu problemów, a prowadzone nieumiejętne wpływa nie tylko na efekt estetyczny, ale często powoduje również duże straty materiałów, co znacząco zwiększa koszty produkcji. Dlatego na rynku pojawiają się coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technicznie urządzenia służące do cięcia nawet dużych arkuszy blachy, pozwalające na wydajną pracę, a jednocześnie zapewniające dużą precyzję przy stosunkowo łatwej obsłudze.

Nożyce gilotynowe, czyli co?

Nożyce gilotynowe są specjalnie skonstruowanym narzędziem służącym do cięcia arkuszy blachy w linii prostej. Po raz pierwszy nożyce gilotynowe wprowadzono do użytku na przełomie XVI i XVII wieku do cięcia papieru. Miały prostą budowę i wymagały ręcznej obsługi. Współczesne nożyce gilotynowe również mają nieskomplikowaną konstrukcję. Składają się z dwóch, przylegających do siebie noży, ustawionych pod niewielkim kątem, najczęściej są ułożyskowane zawiasowo lub przesuwają się prostoliniowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu przecinanie materiału następuje stopniowo, więc potrzeba mniejszej siły do cięcia. Nie wymagają również ręcznej obsługi, ponieważ większość dostępnych modeli to elektromechaniczne lub hydrauliczne nożyce gilotynowe.

Hydrauliczne gilotyny mają sztywną, trwała konstrukcję ze stali, sterowane są z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania. Ostrza wykonuje się z odpornej stali wysokowęglowej. Wyposażone są także w docisk blachy, przenośny przełącznik nożny, oświetlenie linii cięcia, jak również zabezpieczenia przed przeciążeniem.

Dostępne są najczęściej różne tryby pracy maszyny, pozwalające na optymalizację cięcia blachy. Większość urządzeń ma regulowaną długość cięcia, pozwala na obróbkę arkuszy o różnych wymiarach i nawet znacznej grubości do 20 mm. W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa pracy operatora nożyce gilotynowe wyposażone są w ochronę palców operatora z frontu maszyny.

Nożyce gilotynowe umożliwiają bardzo precyzyjne cięcie blachy, dając możliwość sortowania uzyskanych elementów i odpadów, a także pozwalają cofać blachę do operatora, co znacząco ułatwia pracę i obsługę urządzenia. Co więcej wszystkie nożyce gilotynowe są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, mają stabilną konstrukcję i pozwalają na bezawaryjną pracę przez długie lata.

Nożyce elektromechaniczne

Nożyce elektromechaniczne różnią się od modeli hydraulicznych rodzajem napędu i docisku blachy oraz konstrukcją. W nożycach elektromechanicznych ostrza prowadzone jest dzięki łożyskom i prowadnicom, a napęd zapewnia motoreduktor.

Nożyce elektromechaniczne, podobnie jak hydrauliczne, posiadają solidną stalową konstrukcję, pozwalają na cięcie arkuszy o różnych rozmiarach, ale tylko o niewielkiej grubości do maksymalnie 3 lub 4 mm. Układ sterowany jest z użyciem NC lub CNC, co pozwala swobodnie programować ilość cięć czy położenie zderzaka. W odróżnieniu od modeli hydraulicznych, docisk blachy jest mechaniczny, inaczej również reguluje się szczelinę między ostrzami.

Na szczególną uwagę zasługują nożyce elektromechaniczne Polteknik RAS PRIMEcut&SMARTcut ponieważ oprócz wyżej wspomnianych funkcji zostały wyposażone w specjalne układy pozwalające m.in. na sortowanie blachy do przodu i do tyłu maszyny, mają podajnik sortujący dla ciętych elementów, specjalne rodzaje ostrzy dla stali zwykłej i nierdzewnej, a ponadto istnieje możliwość wyboru systemu zabezpieczającego.

Niezależnie od rodzaju napędu nożyce gilotynowe spełniają podobne funkcje, ponieważ służą do cięcia w linii prostej arkuszy blachy o różnych wymiarach. Jednak różnią się sposobem docisku blachy, hydrauliczny lub mechaniczny, dopuszczalną grubością blachy, a także dodatkowymi funkcjami. To, które urządzenie będzie lepsze, zdeterminowane jest rodzajem materiału, który z ich pomocą będzie poddawany obróbce.