Odwodnienia wykopow

Inwestycje budowlane wiążą się z przestrzeganiem wielu zasad, które mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa ich przyszłym użytkownikom. Oczywiste jest zatem, że błędy popełnione już na początkowym etapie prac, mogą mieć w przyszłości wręcz katastrofalne skutki. Nic więc dziwnego, że inwestorzy dokładają wszelkich starań, aby wszystkie normy bezpieczeństwa zostały zachowane. Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod budowę.

Jak prawidłowo przygotować wykopy?

Przed podjęciem decyzji o budowie konieczne jest określenie rodzaju, jakości oraz zawartości gruntu. To właśnie od tych parametrów uzależnione jest bowiem wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia czy dobór właściwych metod odwadniania wykopów. Na tym etapie inwestycji mogą pojawić się dwa rodzaje problemów:

  • nieodpowiednie wykonanie wykopów może spowodować naruszenie fundamentów okolicznych budynków,
  • nieprawidłowe zabezpieczenie wykopu może skutkować jego szybkim zniszczeniem.

Niebezpieczne zarówno dla pracowników, jak i dla samych obiektów powstających w miejscach wykopów, są przede wszystkim osunięcia oraz zalania. W takich przypadkach zwykle pojawia się konieczność odwodnienia wykopów. Bardzo istotne jest, aby proces ten był wykonany sprawnie i przede wszystkim rzetelnie.

Kiedy pojawia się ryzyko zalania wykopu?

Największe ryzyko zalania wykopu pojawia się, gdy w miejscu planowanej budowy występują wody gruntowe. Pojawia się tutaj prosta zależność – im głębiej wspomniane wody się znajdują, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do zalania wykopów. Dlatego też jeszcze przed przystąpieniem do realizacji projektu, warto przy pomocy specjalistów sprawdzić, czy w wybranym przez nas miejscu występują tego rodzaju wody i czy są one agresywne. W zależności od stopnia stwierdzonego ryzyka podejmuje się decyzje dotyczące m.in. sposobu odwodnienia wykopów. Należy w tym miejscu pamiętać, że znacznie łatwiej proces ten przebiega w przypadku płytkiego umiejscowienia wody. Jeżeli pokłady wody znajdują się bowiem na większej głębokości, konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych maszyn oraz instalacja odpowiednich systemów.

Na czym polega odwadnianie wykopów?

Odwodnienia wykopów mogą być wykonywane na wiele sposobów. Zasadniczo jest to uzależnione od głębokości, na jakiej występują wody gruntowe. Współcześnie najczęściej wykorzystuje się palisady prefabrykowane oraz kolumny DSM. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z palisadami siecznymi, które dodatkowo są wzmocnione kolumnami betonowymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona wykopu przed osuwaniem. Jednakże w przypadku zastosowania odpowiedniego wzmocnienia, zyskają one również szczelność i mogą skutecznie odwadniać grunt. Druga metoda polega natomiast na wykorzystaniu kolumn cementowo-gruntowych, które również mają za zadanie wzmacniać grunt i zabezpieczać wykop przed osuwaniem. Przy okazji zapewniają one także odwadnianie wykopów.

Dobór optymalnej techniki, która pozwoli na prawidłowe zabezpieczenie wykopów, powinniśmy zlecić fachowcom w tej dziedzinie. Ze względu na ich doświadczenie w tego rodzaju działalności zyskamy bowiem pewność, iż realizowana inwestycja będzie bezpieczna dla przyszłych użytkowników, a w trakcie budowy nie będą miały miejsca nieprzewidziane wypadki. Kierując się zdrowym rozsądkiem, niezależnie od kosztów, warto wybrać opcję spełniającą wszelkie normy i wymogi bezpieczeństwa na budowie.

źródło: hgs.waw.pl – geotechnika Warszawa