Obecnie niemal wszystkie instalacje grzewcze i wodociągowe, które wykorzystujemy w naszych domach, poprowadzone są w ścianach lub pod posadzkami. Takie rozwiązania techniczne są z oczywistego punktu widzenia dla nas wielkim udogodnieniem. Stwarzają one jednak możliwość wystąpienia wycieków wody. Samo zorientowanie się o takiej nieszczelności w rurze może nam nastręczyć dużo trudności. Są na to jednak pewne sposoby, których używają fachowcy. Żeby poznać metody na profesjonalne wykrywanie wycieków koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Kiedy możemy podejrzewać, że w naszym mieszkaniu jest przeciek?
Niepokojącym sygnałem sugerującym wystąpienie nieszczelności w rurze jest pojawianie się plam wilgoci na ścianach lub posadzce. Kiedy wielokrotne osuszanie mieszkania nie dało rezultatu, a wilgoć pojawia się nawet w lecie możemy być niemal pewni obecności przecieku. Aby upewnić się o awarii, można zakręcić wszystkie odbiorniki wody w mieszkaniu i monitorować licznik. Jeżeli stoi on w miejscu, nie mamy powodu do niepokoju, ale jeśli tak nie jest i zauważamy przepływ wody to możemy przewidywać nieszczelność rur.
W jaki sposób zlokalizować miejsce awarii?
Na rynku dostępnych jest kilka typów urządzeń, które na to pozwalają. Jednym z nich jest wilgotnościomierz, który bezinwazyjnie (nie musimy martwić się niszczeniem tynków lub płytek ceramicznych) umożliwia nam pomiar wilgotności w ścianach lub posadzkach. Jeśli stosujemy jednak tę metodę, nie zdołamy dokładnie określić lokalizacji awarii, a tylko jej rejon.
Kolejną metodą jest zastosowanie geofonu, czyli urządzenia, które opiera się na sposobie działania podobnym do lekarskiego stetoskopu. W zestawie znajduje się czuły mikrofon i zestaw słuchawkowy, którymi nasłuchuje się odgłosów świadczących o możliwości wycieku. Dodatkowo w nowych urządzeniach tego typu dźwięk przetwarzany jest również przez komputer, który porównuje docierające do niego odgłosy z wzorcami fal dźwiękowych charakterystycznych dla uszkodzeń rur. Jeśli rozważamy wypróbowanie tej metody, musimy pamiętać, że wymaga ona bezwzględnej ciszy wokół operatora.
Jeszcze innym sposobem na wykrycie miejsca awarii jest zastosowanie kamery termowizyjnej, która wykrywa promieniowanie podczerwone. Jeśli pojawi się wyciek ciepłej wody, zauważymy go na ekranie kamerki. Niestety wadą tej metody jest niedokładność ze względu na grubość izolacji termicznej czy ścian, które w znaczącym stopniu potrafią przekłamać pomiar.
Wykryć uszkodzenie można też za pomocą specjalnych kamerek, wpuszczanych w rury. Jest to niedrogi i łatwy sposób mogący rozwiązać problem w trudno dostępnych miejscach. Ogranicza nas tylko grubość rury (musi mieć wystarczającą średnicę w stosunku do średnicy kamerki.
Najbardziej skuteczną z metod jest chyba ta polegająca na wykorzystaniu gazu znacznikowego – mieszanki azotu i wodoru. Wpuszczenie takiego gazu do rury pozwala z dużą dokładnością wykryć uszkodzenie z pomocą specjalnych detektorów. Oczywiście ze względu na jej skuteczność jest to najdroższa z metod przedstawionych w tym zestawieniu.