Sprężone powietrze może efektywnie i ekonomicznie zastępować energię elektryczną, potrzebną do napędzania urządzeń i maszyn przemysłowych. Istnieją jednak branże, które dodatkowo wymagają także, aby powietrze to było wolne od jakichkolwiek cząsteczek oleju. Rozwiązaniem są sprężarki śrubowe bezolejowe, w których funkcje oleju przejęła woda. Jakie dodatkowe zalety ma takie urządzenie i gdzie można je wykorzystać?
Zalety sprężarek bezolejowych
Tradycyjne sprężarki olejowe wykorzystują olej jako czynnik smarny, który usprawnia działanie poszczególnych elementów urządzenia. Powietrze, które produkują, siłą rzeczy zostaje zanieczyszczone drobinami tej substancji. W przeciwieństwie do nich sprężarki śrubowe bezolejowe nie potrzebują tego typu produktów do sprawnego działania, ponieważ ich funkcję przejmuje czysta woda. Dzięki temu powietrze, które wytwarzają ma najwyższą możliwą jakość i poziom czystości. Zalety sprężarek bezolejowych to przede wszystkim:
– wytwarzanie powietrza wolnego od najmniejszych ilości cząstek oleju,
– maksymalna redukcja zanieczyszczenia powietrza bakteriami, pyłkami oraz zarazkami,
– spełnianie najwyższych norm czystości i higieny,
– niskie koszty użytkowania sprzętu wynikające z braku konieczności wymiany olejów oraz filtrów,
– niewielkie zużycie energii,
– odprowadzanie kondensatu wprost do kanalizacji,
– mniejsza wielkość i waga urządzenia,
– zachowanie wydajności i sprawności urządzeń na poziomie porównywalnym do tradycyjnych sprężarek olejowych.
Sprężarki bezolejowe są zatem nie tylko bardziej higieniczne, ale i ekonomiczne, ponieważ do ich eksploatacji potrzebujemy jedynie wody i prądu. Co więcej, ekologiczność i wysoka jakość wytworzonego powietrza nie wiążą się ze zmniejszeniem wydajności tego typu urządzeń i są one doskonałym rozwiązaniem dla tych gałęzi przemysłu, w których utrzymanie wysokich standardów i poziomu czystości jest niezbędne.
Zastosowanie sprężarek bezolejowych
Sprężarki śrubowe bezolejowe znajdują zastosowanie w tych branżach przemysłowych, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują sprężonego powietrza wolnego od jakichkolwiek cząstek oleju. Są to między innymi przedsiębiorstwa farmaceutyczne i spożywcze, a także przemysł elektroniczny, precyzyjny, motoryzacyjny, hutniczy, górniczy oraz medyczny. Na linii produkcyjnej sprężone powietrze może służyć między innymi do:
– pakowania, czyli wytwarzania warunków próżniowych,
– przenoszenia produktów poprzez napędzanie ruchu taśm,
– konserwacji maszyn poprzez ich bezpieczne i skuteczne oczyszczanie,
– generowania azotu, który jest niezbędny w procesie pakowania,
– pompowania płynów, czyli transportu substancji płynnych.
Ze sprężarkami bezolejowymi spotykamy się również na co dzień w gabinetach stomatologicznych, na przykład podczas piaskowania zębów czy chociażby osuszania ich powierzchni. Urządzenia tego typu nadają się także do użytku domowego. Ze względu na prostotę obsługi poleca się je szczególnie majsterkowiczom amatorom.
Sprężarki bezolejowe to niezbędne wyposażenie tych branż przemysłu, których produkty muszą spełniać wysokie normy jakościowe. Koszt zakupu bardzo szybko zwraca się dzięki niższym kosztom eksploatacji. Zastąpienie oleju czystą wodą i bezpośrednie odprowadzanie kondensatu sprawiają, że sprężarki bezolejowe są przyjazne zarówno konsumentom, jak i środowisku.