usuwanie tatuazu

Tatuaże są obecnie coraz częściej traktowane jako sposób na wyrażenie swojej osobowości lub jako ozdoba stanowiąca alternatywę dla biżuterii. Jednakże czasami stają się one bolesną pamiątką po zakończonym etapie życia czy nieudanym związku, symbolem przemijającej mody bądź nieudanym projektem niewprawnego tatuatora. W takich przypadkach konieczne może okazać się usunięcie tatuażu? Jak wygląda taki zabieg, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania, a także jak należy postępować po usunięciu tatuażu? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Technologie umożliwiające usuwanie tatuaży

Usuwanie tatuaży przy użyciu lasera stanowi obecnie najskuteczniejszą metodę tego typu. Ilość potrzebnych zabiegów oraz rodzaj stosowanego lasera uzależnione są od wielkości, położenia, gęstości i koloru grafiki. Standardem w dziedzinie laseroterapii jest laser RevLite, który idealnie nadaje się do usuwania czarnych tatuaży. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje innowacyjnymi technologiami, które pozwalają na usuwanie również kolorowych wzorów. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się technologia picosekundowa, a konkretnie laser Picosure Cynosure. Zabieg realizowany z jego wykorzystaniem polega na rozbiciu barwnika na drobne cząsteczki, które są następnie wchłaniane przez organizm. W przypadku, gdy wzór jest bardzo gęsty i zawiera biały pigment, polecany jest laser Fraksel Re:Pair. Z kolei platforma Harmony XL Pro delikatnie rozjaśni tatuaż, tak aby możliwe było wykonanie tzw. cover up’u.

Przygotowanie do zabiegu

Przed rozpoczęciem serii zabiegów usuwania tatuaży niezbędna jest konsultacja ze specjalistą wykonującym laseroterapię. Poinformuje on bowiem w jaki sposób przygotować się do zabiegu, zadecyduje o wyborze konkretnego lasera oraz określi wymaganą ilość wizyt w gabinecie niezbędną do osiągnięcia zadowalających efektów. Na miesiąc przed rozpoczęciem serii naświetlań oraz w trakcie jej trwania należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Warto również pamiętać, aby przed zabiegiem nie stosować gruboziarnistych peelingów, których aplikacja może doprowadzić do powstawania mikrouszkodzeń naskórka. Wśród przeciwwskazań do wykonania laseroterapii należy wymienić choroby tkanki łącznej oraz doustną terapię pochodnymi witaminy A.

Przebieg zabiegu

Laserowe usuwanie tatuaży nie jest zabiegiem bolesnym, ale w trakcie naświetlania skóry pacjenci mogą odczuwać pieczenie, szczypanie czy kłucie. Z tego względu zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe w postaci maści. W gabinetach medycyny estetycznej powszechnie wykorzystywane są też chłodzące nawiewy, redukujące bolesność przy podgrzewaniu tkanek. Warto podkreślić, że oczy pacjenta i operatora lasera powinny być w trakcie zabiegu bezwzględnie osłonięte specjalnymi okularami. Pojedyncza sesja trwa zwykle ok. 30 minut, ale do osiągnięcia pełnego efektu konieczne jest wykonanie serii naświetlań.

Pielęgnacja po zabiegu

Przez pierwszych kilka dni od zabiegu zalecana jest higieniczna ochrona skóry i zabezpieczenie jej odpowiednim opatrunkiem. Należy również pamiętać o nawilżaniu i natłuszczaniu wybranego fragmentu skóry, a także o jego bezwzględnej ochronie przed promieniami słonecznymi. Jeżeli tatuaż znajduje się w widocznym miejscu, jego usuwanie metodą laserową warto wykonać w okresie jesienno-zimowym.

Chociaż nowoczesna medycyna estetyczna daje szerokie możliwości w zakresie usuwania tatuaży, zawsze należy mieć na uwadze, iż uzyskiwane rezultaty są kwestią indywidualną. Procedury bazujące na technologii laserowej są natomiast w pełni bezpieczne, ponieważ ryzyko pojawienia się podrażnień, reakcji alergicznych czy blizn jest stosunkowo niskie.