Walka z uzaleznieniem

Życie osoby uzależnionej kręci się wokół przedmiotu nałogu. W tego typu przypadkach cierpi nie tylko sam chory, ale również osoby z jego otoczenia. Wpływa to na pogorszenie relacji międzyludzkich, poczucie niższości, myślenie negatywne i wyrzuty sumienia. Szereg złych emocji, które są pokłosiem nałogu, zostaje na moment uciszone alkoholem czy innego rodzaj substancjami, od których dana osoba jest uzależniona. W ten sposób powstaje błędne koło nałogu, z którego naprawdę ciężko wyjść. Dlatego dla wielu podjęcie leczenia jest decyzją skrajnie abstrakcyjną, podobnie jak pojawia się wiele trudności z zaakceptowaniem stanu rzeczy oraz faktu życia w nałogu. Często bywa tak, człowiek orientuje się o swoim problemie zbyt późno, gdy nałóg jest na tyle silny, że całkowicie zdominował jego życie i myślenie.

Od czego zacząć walkę z uzależnieniem? Poradnia psychologiczna Łódź

Osoba uzależniona najczęściej nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem. Niejednokrotnie potrzebna jest fachowa i kompleksowa pomoc, z uwagi, iż nałóg jest objawem wtórnym różnego rodzaju trudnych przeżyć, kryzysów czy traumatycznych doznań z okresu dziecięcego. W dużej mierze osoby, które wychowywały się w rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie przemoc i alkohol były na porządku dziennym, w dorosłym życiu mają nie tylko trudność z adaptacją, ale również większą skłonność do wpadania w nałogi. Na początku bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, jak bardzo destruktywny wpływ na życie ma nałóg. Może powodować zarówno utratę rodziny, jak też pogorszenie się relacji w małżeństwie czy na płaszczyźnie rodzic-dziecko. Często nadużywanie różnego typu substancji, takich jak alkohol, czy narkotyki prowadzi do utraty zdrowia. W przypadkach takich, jak nałogowy hazard dojść może do powstania sporej ilości długów i utraty majątku.

Znalezienie przyczyny

Niezależnie od charakteru nałogu, trzeba zastanowić się nad powodami, dla których sięga się i zaczęło sięgać po daną substancję. Tego rodzaju uświadomienie może ułatwić proces wychodzenia z nałogu, jak również konfrontację i przepracowanie, w późniejszym etapie leczenia, zdarzeń, które mogły wpłynąć na destruktywne zachowanie. Pomocna będzie terapia uzależnień. Jednak, jeśli nie zostanie zasądzone przymusowe leczenie, chory samodzielnie musi zgłosić się do ośrodka. Jest to pierwszy, a jednocześnie najtrudniejszy krok. Z pewnością takiej osobie potrzebne będzie wsparcie ze strony specjalisty, ale też bliskich. By podjąć tak kategoryczną decyzję, trzeba przede wszystkim skupić się na pozytywnych stronach poprawy zdrowia oraz tego, jakie korzyści przyniesie wyjście z nałogu. Pomocne w szukaniu motywacji i siły do działania, jak również chęci do skorzystania z usług specjalisty, będzie lista, w której zawarte będą nie tylko cele, ale też pozytywne strony życia. Skupienie się na tym, co dobre, miłe, wartościowe pomoże chociażby w niewielkim stopniu zmienić perspektywę i sposób myślenia. Niejednokrotnie tego rodzaju przemyślenia dochodzą do świadomości chorego w obliczu pogorszenia się stanu zdrowia, złego samopoczucia spowodowanego nadużywaniem konkretnych substancji czy przy okazji wyrzutów sumienia spowodowanych czynami w stanie odurzenia, które nie mają miejsca w okresach trzeźwości. Warto wykorzystać te okresy przemyśleń, a nawet zapisać  swoje myśli, by móc potem do nich wrócić i raz jeszcze przypomnieć sobie, jakie są powody, dla których pragnie się wyjść z nałogu oraz zmienić własne życie.