Aparat sluchowy wewnatrzuszny – czy to dobry wybor

Innowacyjne rozwiązania w nowoczesnych modelach aparatów słuchowych pozwalają nie tylko zwiększyć komfort ich użytkowania, ale niosą za sobą znacznie więcej korzyści. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele wewnątrzuszne. Zapewniają one dyskrecję, nie tracąc przy tym na jakości odbioru dźwięku. Nie jest to jednak wszystko, ponieważ w zależności od modelu możemy spotkać się z rozmaitymi rozwiązaniami, które wyróżniają te aparaty na tle modeli tradycyjnych.

Aparat słuchowy wewnątrzuszny – czym się charakteryzuje?

W przypadku aparatu słuchowego wewnątrzusznego poszczególne elementy zostały ulokowane w niewielkiej obudowie. Umożliwia to komfortowe wsunięcie aparatu do ucha, w identyczny sposób jak zatyczkę. W zależności od modelu użytkownicy mogą spotkać się również z plastikowym elementem przypominającym antenkę. Służy on do wygodnego i bezpiecznego usuwania urządzenia z ucha. Regulacja głośności i wybór programów może odbywać się za pomocą pilota, jednak nie wszystkie modele gwarantują takie rozwiązanie. Wśród aparatów słuchowych wewnątrzusznych znajdziemy takie, które bezpośrednio mogą łączyć się z urządzeniami elektronicznymi, jak telefon czy też telewizor. Odbywa się to najczęściej przy pomocy systemu Bluetooth.

Rodzaje aparatów wewnątrzusznych i ich specyfikacja

Aparat słuchowy wewnątrzuszny to niewątpliwie doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort użytkowania. Niemniej, podczas wyboru urządzenia, warto zapoznać się z poszczególnymi podtypami aparatów słuchowych. Różnica polega na dokładnym umiejscowieniu urządzenia. Poszczególne modele mogą różnić się pomiędzy sobą jakością odbieranego dźwięku oraz dodatkowymi udogodnieniami. Aparaty słuchowe wewnątrzuszne dzielą się na trzy podtypy.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – In The Ear (ITE)

Charakterystyczną cechą aparatów wewnątrzusznych typu ITE jest fakt, że całkowicie wypełniają one małżowinę uszną. Największą zaletą tego modelu jest przede wszystkim dostępność aparatów o dużej mocy. Takie rozwiązanie okazuje się więc niezwykle istotne w przypadku osób z dużym ubytkiem słuchu. Dodatkowo aparat wewnątrzuszny ITE wyróżnia się łatwością w obsłudze oraz zdecydowanie dłuższą żywotnością baterii.

Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe – In The Canal (ITC)

Modele aparatów słuchowych typu ITC wyróżniają się przede wszystkim niewielkim rozmiarem, który zapewnia dyskrecję. Umieszcza się je bezpośrednio w kanale słuchowym. Wówczas obudowa aparatu kończy się w jego ujściu, a cała małżowina uszna pozostaje wolna. To sprawia, że aparaty wewnątrzkanałowe zapewniają komfort użytkowania osobom, które noszą okulary.

Aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe – Complete in Canal (CIC)

Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe to najmniejsze urządzenia, które po aplikacji w przewodzie słuchowym są praktycznie niezauważalne z zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia niemalże całkowitą dyskrecję. Oprócz tego, aplikacja aparatu wewnątrzkanałowego jest niezwykle prosta, ze względu na nylonowy uchwyt, który służy do komfortowego wsuwaniu aparatu do ucha i usuwania go.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat słuchowy wewnątrzuszny?

Wybór urządzenia zależy w pierwszej kolejności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Niemniej, aparaty wewnątrzuszne cieszą się rosnącą popularnością przez wzgląd na rozmaite zalety. Przede wszystkim są one dyskretne i prawie niewidoczne z zewnątrz, szczególnie modele wewnątrzkanałowe (ITC, CIC). Dodatkowo zapewniają one najwyższy komfort użytkowania, ponieważ z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby noszące okulary i prowadzące aktywny tryb życia. Co więcej, aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe wykorzystują akustykę małżowiny usznej, tym samym zapewniając bardzo naturalny odbiór dźwięku. Takie zalety odnajdziemy jedynie w przypadku aparatów słuchowych wewnątrzusznych.