Lagodzenie bolu i stanow zapalnych jamy ustnej przy pomocy lasera – tego nauczysz sie na szkoleniu z laseroterapii

Współcześnie wielu osobom zabiegi laserowe głównie kojarzą się z medycyną estetyczną. Lasery znalazły zastosowanie do usuwania nadmiernego owłosienia, zamykania rozszerzonych naczynek, rumieni, naczyniaków, przebarwień, zmian barwnikowych, tatuaży, rozstępów, jak również do zabiegów odmładzających i rewitalizujących skórę. Tymczasem lasery mają również bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii – doświadczony dentysta może zaproponować pacjentom wiele metod leczenia laserowego, które charakteryzuje się znacznie mniejszymi dolegliwościami bólowymi.

Niesamowite możliwości tych urządzeń można poznać podczas intensywnego, dwudniowego szkolenia, jakie oferuje warszawskie centrum szkoleniowe Dental Skills Institute. „Laseroterapia w stomatologii” to specjalistyczny kurs stomatologiczny dla lekarzy, którzy chcieliby wprowadzić lasery do swojej codziennej praktyki. Jest to kompleksowa wiedza potrzebna,  by bezpiecznie zacząć używać zarówno laserów erbowych jak i diodowych.

Jednym z punktów szkolenia jest fototerapia laserowa, którą stosuje sią jako odpowiedni rodzaj zabiegu, jeśli w tkance występuje jakakolwiek patologia. Fototerapia stosowana jest do znieczulenia, wspierania gojenia i wspomaganego światłem leczenia stanów zapalnych. Po omówieniu fototerapii w teorii i zademonstrowaniu technik przez prowadzącego, uczestnicy będą mogli wypróbować je na sobie nawzajem.

W tej części szkolenia lekarze będą mieli szansę nauczyć się leczenia:

  • zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych,
  • suchych zębodołów,
  • aft,
  • owrzodzeń powstałych w wyniku urazów i opryszczki,
  • łagodzenie ostrych stanów zapalnych,
  • bólu po zabiegach chirurgicznych,
  • przyspieszenie gojenia się tkanek: po przeszczepach, wprowadzeniu implantów, zabezpieczenie zębodołu po ekstrakcji itp.,
  • artropatii,
  • bólów mięśniowych (uogólnionych).

Jedną z najbardziej powszechnych funkcji stomatologii laserowej jest możliwość opracowywania ubytków za pomocą lasera. Jest to o wiele mniej bolesna metoda leczenia dla pacjenta, ponieważ nie używa się do niej wierteł i tradycyjnego borowania. Na chore tkanki zęba kieruje się impulsy światła o odpowiedniej długości, aby je odparować, w ten sposób ząb jest odkażany i od razu wypełniany. Zabieg wymaga ogromnej precyzji ze strony lekarza, jeden niedokładny ruch może sprawić, że wiązka światła uszkodzi zdrowe tkanki zęba. Laser zastępuje skalpel dzięki czemu można przy jego pomocy przeprowadzać zabiegi chirurgiczne którym nie towarzyszy krwawienie, a to na pewno wartość dodatkowa dla wszystkich pacjentów, których widok krwi przeraża.

Laseroterapia sprawdza się w leczeniu dokuczliwych i bolesnych zmian błony śluzowej, afty, opryszczki, nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębowych. Jego przeciwzapalne działanie wykorzystujemy do łagodzenia bolesnego wyrzynania „zębów mądrości”. Pomaga niwelować ropne stany zapalne w obrębie całej jamy ustnej. Laser ten jest niezastąpiony w leczeniu chorób przyzębia takich jak paradontoza.
Zaletą stosowania lasera jest krótki czas terapii, nieinwazyjna, prosta metoda leczenia oraz szybkie efekty, często widoczne już po pierwszej sesji.

Zabiegi laserowe znajdują zastosowanie także w innych sytuacjach. Niektórzy lekarze wykorzystują je np. do hamowania krwawienia w polu zabiegowym. Stymulacja przy pomocy lasera może przyspieszyć procesy gojenia zmian na błonie śluzowej w jamie ustnej. Urządzenia te często są wykorzystywane również do plastyki wędzidełka. Tego typu zabieg jest mniej inwazyjny i mniej bolesny dla pacjenta, a rana goi się o wiele szybciej.

Wszyscy specjaliści korzystający w swoje praktyce z lasera potwierdzają, że podstawą dobrej pracy z laserem jest solidna edukacja. Samo stosowanie lasera jest w pełni bezpieczne. Jego właściwości sprawiają, że może on zastępować lub uzupełniać leczenie farmakologiczne, zwłaszcza u pacjentów z problemami alergicznymi czy chorobami nerek. Każdy dentysta, który chciałby wprowadzić do swojej praktyki ten sprzęt i w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, powinien skorzystać z możliwości wzięcia udziału w szkoleniu prowadzonym, przez eksperta w dziedzinie laseroterapii.

Więcej informacji na temat szkolenia na stronie www.dsi-edu.com