Bruksizm

Bruksizm jest schorzeniem, które objawia się patologicznym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki. Zgrzytanie zębami występuje najczęściej podczas snu, chociaż może zdarzać się także w ciągu dnia. Wśród dorosłej populacji bruksizm dotyczy ok. 8-10% ludzi i spotykany jest najczęściej u osób pomiędzy 25 i 45 rokiem życia. Co więcej, przypadłość ta dotyka częściej kobiety, niż mężczyzn. Typową oznaką wskazującą na bruksizm są starte zęby sieczne i żujące oraz nawracający ból głowy występujący zwykle tuż po przebudzeniu. Alarmującym objawem może być również nadwrażliwość oraz krwawienie dziąseł.

Przyczyny bruksizmu

Dokładne pochodzenie bruksizmu nadal nie jest znane, jednak wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się najczęściej czynniki, takie jak długotrwałe napięcie, silny stres oraz wady zgryzu. Do występowania bruksizmu mogą przyczyniać się ponadto nietolerancje pokarmowe, predyspozycje genetyczne, zmiany w układzie nerwowym, dieta uboga w magnez, dysfunkcje w stawach skroniowo-żuchwowych, nałogi (np. picie alkoholu), czy nawet zbyt częste żucie gumy. Zgrzytanie zębami bywa również objawem owsicy, a także innych zakażeń, które powodują świąd (np. ospy czy różnych alergii). Bezpośrednią przyczyną zgrzytania zębami mogą być ponadto źle dobrane protezy i korony lub niektóre przyjmowane leki. Co ciekawe, statystyki pokazują, że bruksizm dotyka znacznie częściej osoby samotne, niż te, które żyją w związkach, co wskazuje na podłoże emocjonalne choroby.

Objawy i skutki bruksizmu

Bruksizm bywa często bagatelizowany i traktowany jako coś nieszkodliwego, jednak nieleczony może prowadzić do uszkodzenia zębów, dziąseł i żuchwy. Zgrzytanie zębami powoduje nawracające bóle szczęki, głowy, pleców, barków oraz uszu. Bruksizm może skutkować także bólami i drętwieniem rąk oraz niewłaściwą produkcją śliny i suchością w ustach (tzw. kserostomią). Osoby dotknięte bruksizmem często doznają także uszkodzenia słuchu, skarżą się na szum w uszach, zaburzenia równowagi i nieostrość widzenia. Podczas ataku bruksizmu zęby są zaciskane nawet do 10 razy silniej, niż w trakcie gryzienia czegoś twardego, dlatego szczęki chorego bywają przerośnięte, znacznie masywniejsze i bardziej kwadratowe, niż u osób zdrowych. Zmiany w obrębie szczęki i żuchwy mogą prowadzić do licznych stanów zapalnych i zakażeń, a w konsekwencji do nieodwracalnych zwyrodnień i wypadania zębów.

Leczenie bruksizmu – Warszawa

Bruksizm jest ciężki do wykrycia, a osoby żyjące w pojedynkę mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, iż chorują. Choroba sama w sobie może mieć związek z różnymi zaburzeniami psychicznymi lub neurologicznymi, w związku z czym leczenie należy zacząć od kompleksowych badań i wykrycia jej podłoża. Niezależnie od rodzaju podjętej terapii warto pomyśleć również o leczeniu prewencyjnym, które pozwoli na zniwelowanie negatywnych skutków zdrowotnych bruksizmu. Obecnie bardzo wiele klinik stomatologicznych oferuje specjalne nakładki, które zakładane w trakcie snu niwelują zgrzytanie zębami, dzięki czemu zęby nie ścierają się. Jako uzupełnienie leczenia można stosować także różne ćwiczenia fizyczne oraz inne formy relaksu, takie jak np. sauna, joga, basen czy aromaterapia. Ćwiczenia relaksacyjne i uspokajające pozwolą bowiem zredukować poziom stresu i napięcia nerwowego, czyli główne przyczyny bruksizmu. Jeśli chodzi o leczenie bruksizmu, Warszawa jest zdecydowanie najlepszym pomysłem. W stolicy znajdziemy bowiem najlepszych specjalistów z dziedziny neurologii, somatologii, psychologii czy dietetyki. Pacjent może szukać pomocy także u laryngologa, ortopedy czy chirurga szczękowego.