Liposukcja brzucha – efekty i zalecenia po zabiegu

Płaski brzuch z delikatnie zarysowanymi mięśniami jest jednym z największych kobiecych atrybutów. Niestety, dla wielu pań jest to marzenie bardzo trudne do osiągnięcia. Nadprogramowe kilogramy to powszechny problem, a redukcja tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicach brzucha jest wyjątkowo uciążliwa. Jeżeli regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta nie przynoszą pożądanych rezultatów, rozwiązaniem może okazać się liposukcja brzucha. Komu polecany jest wspomniany zabieg i jakie może przynieść efekty?

Liposukcja brzucha jako sposób na wymodelowanie sylwetki

Osoby borykające się z nadwagą lub nadmiarem tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała, sięgają po różne sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zbyt duża waga to nie tylko problem estetyczny, gdyż w wielu przypadkach ma ona negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu narządów i może prowadzić do chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy schorzenia układu krwionośnego i wątroby. Kiedy dieta, siłownia i inne tradycyjne metody odchudzania nie przynoszą oczekiwanych efektów, dobrym rozwiązaniem prawdopodobnie będzie zabieg chirurgiczny. Należy przy tym podkreślić, że zabieg ten nie jest metodą na odchudzanie, mimo że pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Jego głównym celem jest wymodelowanie sylwetki, dlatego dla uzyskania pełnego efektu konieczna jest właściwa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja, zwana też odsysaniem tłuszczu, polega na rozbiciu tkanki tłuszczowej, a następnie odessaniu jej za pomocą kaniuli, czyli cienkiej, metalowej rurki. W tym celu, na skórze wykonywane są niewielkie nacięcia, przez które wprowadzana jest kaniula. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa od 1 do 3 godzin. W trakcie pojedynczej sesji możliwe jest odessanie maksymalnie 3 l tkanki tłuszczowej, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest ponowne wykonanie liposukcji.

Po wykonaniu zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu 1-2 dni. Przez około miesiąc, musi nosić specjalne ubranie uciskowe, które zapewniają równomierne obkurczanie się skóry. W trakcie rekonwalescencji należy również unikać nadmiernego wysiłku, np. dźwigania, sprzątania, ćwiczeń fizycznych. Specjaliści zalecają natomiast specjalne masaże, pobudzające krążenie i przyspieszające gojenie się rany. Opuchlizna brzucha może utrzymywać się nawet do miesiąca, dlatego zabieg najlepiej wykonać jesienią lub zimą.

Efekty zabiegu

Liposukcja pozwala na stałe pozbyć się komórek tłuszczowych z okolic brzucha i talii. Efekty zabiegu są spektakularne – brzuch jest widocznie bardziej płaski, obwód talii mniejszy, a cała sylwetka staje się szczuplejsza i bardziej proporcjonalna. W niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie ponad 2 kg tkanki tłuszczowej podczas jednego zabiegu liposukcji. Końcowe rezultaty widoczne są po 1-2 miesiącach, gdy opuchlizna całkowicie ustępuje.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Liposukcja brzucha jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego nie każdy może się jej poddać. Przeciwwskazaniem do wykonania liposukcji może być:

  • cukrzyca,
  • schorzenia układu krążenia,
  • choroby płuc,
  • choroby serca,
  • astma,
  • ciąża.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu, warto mieć również świadomość ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych, takich jak zatory, utrata dużej ilości krwi czy odrodzenie tkanki tłuszczowej w innych partiach ciała.

Liposukcja brzucha to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale nie można traktować zabiegu jako niezawodnego środka na odchudzanie. Efekty liposukcji nie będą trwałe, jeśli pacjent nie zadba o odpowiedni sposób odżywiania oraz regularną aktywność fizyczną.

Źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom