Obecny rynek dysponuje szeroką ofertą narzędzi do obróbki otworów. Ich zastosowanie zależne jest od rodzaju okrawanych elementów. Wśród dostępnych opcji znajdziemy wiele rodzajów okrawarek oraz gratowników, których odpowiednie dopasowanie do posiadanych mocy produkcyjnych wpłynie nie tylko na jakość, ale także efektywność procesu obróbki otworów.
Gratowniki
Gratowniki to wielozadaniowe narzędzia do obróbki otworów. Cechuje je łatwość i elastyczność zastosowania. W zależności od wersji mogą posiadać funkcję regulacji ekspansji. Gratowniki mogą zostać zamontowane na tokarkach, wiertarkach kolumnowych czy maszynach CNC. W przypadku twardych materiałów zaleca się stosowanie gratowników diamentowych. W zależności od modelu znajdują szerokie zastosowanie, między innymi w przypadku wszelkiego rodzaju otworów w przemyśle hydraulicznym oraz w ogólnych obróbkach mechanicznych, w komponentach oraz małych otworach w przemyśle motoryzacyjnym czy też niezwykle precyzyjnych detalach z promieniowymi otworami.
Gratowniki do otworów eliptycznych cechuje niezwykła łatwość obsługi. Nie wymagają dużej siły docisku, by w precyzyjny sposób uzyskać wysokiej jakości obróbkę. Idealnie sprawdzają się w przypadku eliptycznego kształtu otworu, dzięki osi obrotowej oraz ostrzu dociskanemu sprężyną, co zapewnia jednolitą jakość gratowania. Powolne obroty ostrza umożliwiają idealne dopasowanie się do trasy obróbki. W przypadku gratowników do otworów eliptycznych prędkość obrotów decyduje o jego zastosowaniu. W przypadku otworów na płaskich powierzchniach oraz otworów na powierzchniach krzywych, których średnica krzywizny jest sześć razy większa od średnicy obrabianego otworu, zaleca się stosowanie gratowników o prędkości 600 obrotów na minutę. Z kolei w przypadku otworów na powierzchniach krzywych, których średnica krzywizny jest sześć razy mniejsza od średnicy obrabianego otworu, zaleca się stosowanie gratowników o prędkości 300 obrotów na minutę.
Jeszcze inną propozycją gratownika jest gratownik z ostrzem. Umożliwia nie tylko obróbkę otworu, ale także jego pogłębianie. Cechuje się niezwykle prostym, szybkim i ekonomicznym użytkowaniem. Oferuje szeroki zakres zastosowania, od maszyn jedno- i wielowrzecionowych, poprzez wiertarki, frezy, aż po narzędzia manualne. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość wymiany ostrza oraz tryb podwójnego skrawania, umożliwiającego gratowanie pod danym kątem zarówno z góry, jak również z dołu.
Okrawarki
Okrawarki Michigan dysponują ostrzami przeznaczonymi do ciągnięcia, jak i przeznaczonymi do pchania i ciągnięcia. Idealnie dopasowują się do różnorodnych materiałów oraz wymaganych faz dzięki ostrzom o różnej geometrii oraz kątach cięcia. Wymiana ostrza bądź pilota okrawarki jest niezwykle szybka i intuicyjna, a co więcej nie wymaga demontażu z wrzeciona. Dodatkowo, nie pozwala na utratę pozycji ustawienia ostrza, dzięki czemu nie jest konieczna ponowna regulacja urządzenia. Okrawarki Michigan cechują się ponadto wysoką jakością komponentów co gwarantuje długą żywotność urządzeń oraz niskimi kosztami zarządzania. Dodatkowo pozwalają na montaż konstrukcji specjalnych, w zależności od potrzeb i wymagań użytkowników.
Z kolei okrawarki Orbitool pozwalają na niezwykłą łatwość kontroli procesu okrawania. Tego rodzaju narzędzia precyzyjnie usuwają materiał na krawędziach przenikania urządzenia przez płaszczyznę powierzchni. Szczególną cechą okrawarki Orbitool jest dysk chroniący, który zabezpiecza regularne powierzchnie przedmiotu przed krawędziami ciętymi przez narzędzia. Kontakt części skrawającej z obrabianym elementem następuje dopiero w momencie zejścia dysku chroniącego z powierzchni. Tego rodzaju okrawarka zapewnia wysoką efektywność oraz skrócenie czasu cyklu pracy. Jej zastosowanie niesie ze sobą także korzyści w postaci redukcji kosztów okrawania, eliminacji dodatkowych prac bezpośrednio po procesie okrawania oraz nie zostawia żadnych odpadów w procesie obróbki. Jest idealnym rozwiązaniem dla urządzeń CNC.
Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu