Problem płaskostopia dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. O ile w przypadku dzieci do 3 roku życia jest zupełnie normalnym zjawiskiem, o tyle dla starszych dzieci i dorosłych może być uciążliwym oraz niebezpiecznym dla zdrowia problemem.
Płaskostopie to zniekształcenie stopy, które charakteryzuje się obniżeniem lub zanikiem łuków wysklepiających stopę. Tego rodzaju deformacja stopy bardzo często bywa zaniedbywana. Tymczasem specjaliści ostrzegają, aby nie lekceważyć płaskostopia, ponieważ może ono prowadzić do dalszych, bolesnych deformacji i powstawania haluksów. Jakie są główne przyczyny płaskostopia? Jak walczyć z tym schorzeniem?
Główne przyczyny powstawania i rozwoju płaskostopia
Przyczyn powstawania płaskostopia jest wiele. Do najważniejszych z nich należą:
- rozmaite urazy,
- nadwaga,
- stojąca praca,
- niewłaściwie dobrane obuwie (zwłaszcza wysokie obcasy, obuwie zbyt płaskie czy wykonane z nieoddychających materiałów),
- wrodzona wiotkość więzadeł stopy,
- ciąża,
- zmiany hormonalne,
- długotrwałe unieruchomienie stopy.
Niebezpieczeństwa związane z płaskostopiem
Łuki wysklepiające stopy powiązane są z konkretnymi mięśniami. Ich rozciągnięcie lub nadwyrężenie prowadzi do obniżenia bądź zaniku wspomnianych łuków. Tego typu deformacja zmienia całkowicie punkty podparcia stopy, co może prowadzić do obrzęków, odcisków, a także dalszych, niebezpiecznych zniekształceń. Wszystkie te dolegliwości zazwyczaj związane są z bólem oraz trudnościami w poruszaniu się.
Leczenie płaskostopia
Istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z płaskostopiem. Podstawą jest rezygnacja ze źle dobranego, niewygodnego obuwia i wysokich obcasów na rzecz specjalnych butów na płaskostopie. Buty na płaskostopie są przede wszystkim komfortowe i stabilne. Ich regularne noszenie pozwala w znacznym stopniu skorygować deformację, zmniejszyć ból oraz ograniczyć problemy z poruszaniem się. Prawidłowo dobrane buty na płaskostopie zapewniają bowiem wsparcie łuku stopy i gwarantują jej naturalne ułożenie.
Innym sposobem na leczenie tego schorzenia są wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Wkładki wykonane z wysokiej jakości materiałów wyprofilowane są w taki sposób, aby wspierać łuk stopy, zapewniać stabilność oraz zagwarantować oparcie stopy w odpowiednich punktach. Dla osób cierpiących na płaskostopie będą one nieocenioną pomocą, ponieważ znacznie zwiększą komfort noszenia obuwia oraz zminimalizują bolesność odczuwaną podczas chodzenia.
W walce z płaskostopiem pomocne będą również indywidualnie dobrane ćwiczenia korekcyjne, które wzmocnią wybrane partie mięśni. Specjaliści zalecają także pływanie oraz regularne wizyty w ośrodkach rehabilitacji.
Z całą pewnością najlepsze rezultaty można osiągnąć poprzez połączenie odpowiedniej, indywidualnie dobranej aktywności fizycznej z regularnym użytkowaniem butów na płaskostopie oraz wkładek ortopedycznych na płaskostopie.
Płaskostopie to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku, uprawiające odmienne rodzaje aktywności fizycznej oraz wykonujące rozmaite zawody. Jest wiele przyczyn płaskostopia, ale sprzyja mu przede wszystkim źle dobrane obuwie oraz nadmierne obciążenie stopy, mające miejsce w przypadku pracy wykonywanej na stojąco, nadwagi czy ciąży. W żadnym wypadku nie należy ignorować tego schorzenia, gdyż może mieć to nieodwracalne i niezwykle bolesne konsekwencje. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne oraz specjalne buty i wkładki ortopedyczne na płaskostopie z pewnością będą skuteczne w walce z tym zniekształceniem stopy.
Źródło: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny