Czym jest powtórne leczenie kanałowe?
W praktyce jest to taki sam typ leczenia jak pierwotne leczenie endodontyczne. Różni się tym, że kanały korzeniowe były już wcześniej wypełniane, a korona zęba została odbudowana. W przypadku tak zwanego zabiegu re-endo konieczne jest powtórne opracowanie i oczyszczenie kanałów korzeniowych, często zastosowanie dodatkowych leków eliminujących stan zapalany a następnie powtórne stałe wypełnienie kanałów korzeniowych.
Kiedy zachodzi konieczność ponownego leczenia endodontycznego?
Ponowne leczenie kanałowe zęba będzie potrzebne wtedy, kiedy pierwszy zabieg skończył się z jakiegoś powodu niepowodzeniem. Wpływ na to, że wcześniej leczony ząb zaczął boleć lub jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego i konieczne jest jego ponowne otwarcie może mieć najczęściej nieszczelne wypełnienie kanałów lub ich niewłaściwe poszerzenie albo niewłaściwe dobranie preparatów podczas pierwszego leczenia.
Jednak w grę wchodzi nie tylko błąd jatrogenny .Przyczyną może być kanał, którego nie odnaleziono za pierwszym razem lub też występowanie u pacjenta trudno dostępnych, pozakrzywianych kanałów, które nie zostały odpowiednio opracowane i wypełnione. Przyczyną dolegliwości bólowych mogą być także pozostawione w kanale fragmenty ukruszonych narzędzi.
Ponadto powtórne leczenie kanałowe może być nieuniknione, kiedy dojdzie do perforacji korony lub korzenia zęba, czyli przypadkowe wykonanie przez dentystę połączenia między jamą zęba a tkanką utrzymującą ząb w zębodole tzw. ozębną.
Jaki jest przebieg re-endo?
W pierwszej kolejności stomatolog zleca wykonanie zdjęcia RTG.
Po analizie zdjęcia lekarz ocenia stan zęba i podejmuje decyzję czy jest szansa na jego powtórne leczenie kanałowe. Jeśli kwalifikuje się on do ponownego leczenia, rozpoczyna się zabieg, do którego niezbędne jest podanie znieczulenia miejscowego .
Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która wymaga niezwykłej precyzji, dlatego w celu wykonania zabiegu pod kontrolą wzroku, używany jest mikroskop stomatologiczny. Po ponownym otwarciu zęba, usuwane są poprzednio użyte materiały wypełniające. Następnie kanały są ponownie oczyszczane, a lekarz za pomocą mikroskopu sprawdza czy leczenie przebiegło pomyślnie i nie ma żadnych dodatkowych kanałów. Leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu zmniejsza ryzyko nieprawidłowego przeprowadzenia leczenia kanałowego. Potem kanały są osuszane, a następnie ponownie wypełniane. Ostatnim krokiem jest odbudowa zewnętrznej części zęba za pomocą kompozytu bądź korony protetycznej.
Podsumowanie
Ponowne leczenie kanałowe czasem okazuje się jedyną szansą na uratowanie wcześniej leczonego kanałowo zęba. Może się niestety okazać, że przeprowadzenie takiego zabiegu nie będzie możliwe i jedynym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba.