Skleroterapia – wszystko co musisz wiedziec o zabiegu

W ostatnim czasie bardzo popularna staje się skleroterapia, czyli efektywna, mało inwazyjna metoda, która pozwala na pozbycie się niechcianych, drobnych pajączków i większych żylaków.

Kiedy stosuje się skleroterapię?

Skleroterapia ma bardzo szerokie zastosowanie. Można ją bezpiecznie stosować m.in. w przypadku nieestetycznych pajączków na nogach, pojedynczych żylaków, czy żylaków, które pojawiają się w czasie ciąży. Skleroterapia jest także zbawienna dla osób starszych, które borykają się z żylakami, a także w przypadku żylaków związanych z niewydolnością żył przeszywających i powierzchniowych.

Na czym polega skleroterapia?

Zabieg skleroterapii jest mało skomplikowany. Polega on na podawaniu specjalnego środka, który w pewien sposób podrażnia ściany żył i innych naczyń, wywołując stany zapalne, które przechodzą we włóknienie. Prowadzi to do zamykania naczynek, które są niewydolne i prezentują się nieestetycznie. Poddanie się serii zabiegów zazwyczaj skutkuje eliminacją niemal wszystkich żylaków. Do wykonywania skleroterapii wykorzystuje się specjalne, bardzo cienkie igły, dzięki którym zabieg jest w stu procentach bezpieczny i całkowicie bezbolesny.

Bardzo często stosuje się skleroterapię z dodatkową terapią uciskową. Dodatkowo wspomaga ona leczenie żylaków oraz pozwala szybko i skutecznie się z nimi uporać. Do niewydolnych żył wprowadza się preparat, który znacznie zmniejsza przepływ krwi. Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest noszenie specjalnych, uciskowych pończoch zróżnicowane pod względem rozmiaru czy zaawansowania zmian chorobowych na nogach. W ich doborze profesjonalnie pomagają specjaliści i chirurdzy naczyniowi.

Przebieg skleroterapii

Podczas zabiegu skleroterapii nie ma potrzeby wykonywania znieczulenia. Każdego pacjenta układa się w dogodnej, leżącej pozycji, a następnie delikatnie wprowadza preparat w wybrane miejsca. Zabieg powtarza się od dwóch do pięciu razy, zależnie od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany żylakowe. Również czas trwania jednego zabiegu jest indywidualnie dobierany (zwykle jest to 20 minut). W przypadku zamykania mniej widocznych pajączków stosuje się specjalną odmianę zabiegu, czyli tzw. mikroskleroterapię, podczas której wykorzystywane są znacznie cieńsze igiełki.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg skleroterapii?

Bardzo dużą zaletą skleroterapii i powodem, dla którego tak wiele osób się na nią decyduje, jest to, że jest ona mało inwazyjna – nie przebiega tak jak operacja chirurgiczna. Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach ambulatoryjnych i trwa bardzo krótko. Nie wymaga on również żadnej rekonwalescencji. Pacjent może praktycznie od razu powrócić do normalnego życia i swoich codziennych aktywności. Warto regularnie korzystać ze skleroterapii, celem uniknięcia konieczności przystąpienia do operacji.

Skleroterapia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z nieestetycznymi żylakami i widocznymi pajączkami. Zapewne warto poddać się zabiegowi, by cieszyć się pięknymi nogami i latem nie unikać sukienek czy krótkich spodenek.

źródło: centrumflebologii.pl – kurzajki na stopie