USG połówkowe jest ultrasonograficznym badaniem wykonywanym między 20 a 22 tygodniem ciąży. Stąd też wywodzi się jego nazwa, ponieważ jest przeprowadzane w jej połowie. USG połówkowe pozwala ocenić, czy rozwój dziecka przebiega w prawidłowy sposób, określa również dokładny wiek oraz płeć. Poniższy artykuł przedstawia charakterystykę badania i informacje, jakie możemy z niego odczytać.
Jak wygląda badanie?
USG połówkowe jest nieinwazyjnym, nieszkodliwym i bezbolesnym badaniem. Po ułożeniu pacjentki w pozycji leżącej lekarz nakłada warstwę specjalnego żelu, a następnie sonda USG dokonuje badania przez powłoki brzuszne. Na monitorze wyświetlany jest obraz dziecka, najpopularniejszym jest widok 2D, jednak najlepsze gabinety ginekologiczne posiadają urządzenia 3D i wyższe. Białystok jest jednym z polskich miast, w którym świadczone są najwyższej jakości usługi związane z wykonywaniem badań USG.
Co możemy odczytać z badania?
USG połówkowe pozwala na odczytanie szeregu informacji, dzięki którym wykryć można potencjalne nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organów oraz określić szczegółowe dane dotyczące ogólnego rozwoju dziecka takie jak:
- Płeć dziecka,
- Wiek oraz masa płodu,
- Obwód główki i brzucha dziecka,
- Długość kości udowej,
- Określenie wymiaru dwuciemieniowego główki płodu oraz kształtu czaszki i jej gęstości mineralnej,
- Ocena wystąpienia oczodołów, prawidłowego profilu twarzy, ust oraz braku rozszczepu górnej wargi,
- Rozpoznanie szyi dziecka pod kątem występowania wodniaka szyi,
- Analiza prawidłowego ukształtowania się klatki piersiowej oraz rozmiaru, położenia, budowy i funkcjonowania serca,
- Ocena jamy brzusznej w tym prawidłowego położenia najważniejszych organów i jelit,
- Rozpoznanie prawidłowego ukształtowania się szkieletu dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa nóg i rąk,
- Ocena prawidłowego przyczepu pępowiny,
- Rozpoznanie położenia łożyska względem ujścia szyjki macicy,
- Ocena ilości płynów owodniowych.
Interpretacja i normy badania
Podczas analizy wyników badania USG najważniejsze znaczenie ma interpretacja ginekologa. Biorąc pod uwagę parametry ilościowe, masa dziecka w okolicy 22 tygodnia ciąży powinna wynosić pomiędzy 370 a 570 gramów. Z kolei przeciętna długość płodu w tym okresie rozwoju to około 28 cm. Wymiar ciemieniowy główki dziecka wynosić powinien między 4 a 6 centymetrów.
Równie ważne są jednak parametry jakościowe, lekarz na monitorze USG powinien zauważyć prawidłowo ukształtowaną twarzoczaszkę pozbawioną widocznych materii mózgowych. Mocno zarysowane powinny być oczodoły, a półkule mózgu symetryczne. Prawidłowo żołądek umiejscowiony jest po lewej stronie jelita w jamie brzusznej dziecka. Jednym z najistotniejszych parametrów jest to, aby serce zbudowane było z czterech komór i wykazywało prawidłową czynność. Płuca płodu powinny pozbawione być wszelkich mas patologicznych oraz innych niepożądanych płynów. Jednym z najczytelniejszych do interpretacji parametrów jest prawidłowy rozwój wszystkich czterech kończyn. Kontroluje się ich równą długość oraz prawidłowy kształt i zdolność do ruchu.
USG połówkowe to badanie dostarczające wielu potrzebnych informacji pozwalających określić prawidłowy rozwój płodu. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza w razie komplikacji pozwala uratować zdrowie i życie dziecka. Wybierając miejsce badania, warto korzystać z najwyższej jakości usług. Szukając gabinetu w konkretnym mieście, np. w Białymstoku, warto poznać opinie pacjentek o danej placówce.